- Brexit: elmarad a 'kaotikus péntek', de mire elég a hosszabbítás?
- Brexitügyi útmutatót adott ki az EU
- Csúcsra jár a brexit körüli huzavona Brüsszelben
- Brexithosszabbítás: nem adja olcsón Maynek az EU
- Orbán Viktor három kulcskérdésről beszélt
- Donald Tusk további brexithalasztásról küldött levelet
- A királynő is jóváhagyta: nem lehet alku nélküli brexit
Sorra járultak a kamerák elé az Európai Unió állam- és kormányfői szerda éjszakai csúcsértekezletük után. Angela Merkel német kancellár kijelentette: az októberre kitűzött új határidő a lehető legjobb körülményeket teremtette meg a britek számára a rendezett kilépés biztosítása érdekében.
"A döntő pontot az a kérdés jelentette a tárgyalásokon, hogy vajon mikor fogadja el a brit parlament a kilépési megállapodást.
Világossá tettük, hogy továbbra is kitartunk a dokumentum alkalmazása mellett és ezen nem fogunk változtatni
- hangsúlyozta Angela Merkel. Hozzátette, többnyire biztosak vagy abban, hogy az Egyesült Királyságban továbbra is fennáll a rendezett kilépésre irányuló szándék"
A német kancellár hozzátette: a csúcsértekezleten a tagállamok bebizonyították, hogy ha kell, képesek egységesen kiállni érdekeik mellett, és sikerült elhárítaniuk a veszélyeket, amellyel a rendezetlen Brexit az egész kontinenst fenyegette.
Emmanuel Macron francia államfő ezzel szemben hangsúlyozta: a csúcsértekezleten ő mindvégig egy szorosabb határidő mellett érvelt, hiszen úgy komolyabb nyomást gyakorolhattak volna a brit parlamentre annak érdekében, hogy elfogadják a kilépési dokumentumot.
"Bármi történjék is, meghoztuk döntésünket. Mindazonáltal én továbbra is kitartok véleményem mellett. A britekhez fűződő barátságom jegyében tartok ki mellette!
Franciaországnak jelenleg az a dolga, hogy kitartson elvei mellett”
- mondta Emmanuel Macron.
Sebastian Kurz osztrák kancellár úgy fogalmazott: bár elfogadja a szerinte kompromisszumos és jó megoldást, ő maga és kormánya Emmanuel Macronhoz hasonlóan
egy szűkebb határidőt helyeselt volna.
Hozzátette mindazonáltal: végül nem a szigor, hanem a rugalmasság győzedelmeskedett, a britek kellő haladékot kaptak a rendezett Brexit beteljesítésére.
Donald Trump amerikai elnök Twitter-oldalán csütörtökön azt írta: az Európai Unió túlságosan szigorú volt az Egyesült Királysággal. Szerinte a tagállamok vezetői hajthatatlanok voltak a szigetországgal szemben, amikor végül megszavazták a határidő mintegy hat hónapos késleltetését, majd hozzátette: az EU durva kereskedelmi partnere az Egyesült Államoknak is.