eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

"Hagynunk kell, hogy a múlt történelemmé váljon"

Kiállítással, könyvbemutatóval és filmvetítéssel emlékeznek meg csütörtökön a 60 évvel ezelőtti magyar-csehszlovák lakosságcseréről a Terror Háza múzeumban, amelynek során mintegy 90 ezer magyart űztek el lakóhelyükről. Schmidt Mária, az intézmény igazgatója szerint csak úgy tudunk Európa egyenrangú polgárai lenni, ha a hagyjuk, hogy a múlt történelemmé váljon; épp ezért szomorú, hogy a szlovák parlament nyilatkozatott tett a Benes-dekrétumok érvényességéről.

Konferenciával, könyvbemutatóval, kiállítással és egy filmmel emlékezik a Terror Háza múzeum a magyar lakosok Csehszlovákiából való kitelepítésének hatvanadik évfordulójára - mondta az InfoRádiónak az intézmény igazgatója.

Schmidt Mária hozzátette: azoknak az embereknek szeretnének emléket állítani, akiket kollektív üldöztetés érte, és akiket megfosztottak a szülőföldjükről.

Az Otthontalan emlékezet című könyv megírásában részt vettek a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének munkatársai is, akik a személyes emlékeket kutatták, és azokat a történelmi körülményeket, amelyek között a kitelepítések lehetségessé váltak - közölte a Terror Háza igazgatója.

A múzeum időszaki kiállítótermét egy határvonallal képletesen kettéválasztották, ez a szlovák-magyar határt jelképezi, amely Schmidt Mária szerint ez nem választhatja el a két népet egymástól, hiszen a sorsunk ezer éven át közös volt és az is marad.

"Csak úgy tudunk Európa egyenrangú polgárai lenni, hogyha hagyjuk, hogy a múlt történelemmé váljon, és ne terhelje a jelent és a jövőt" - mondta a múzeum vezetője.

Schmidt Mária szerint nagyon szomorú, hogy a szlovák parlament nemrégiben egy nyilatkozatban tett hitet a Benes-dekrétumok - amely többek között a Csehszlovákiában élő magyar kisebbség kollektív bűnösségét mondták ki - érvényessége mellett, ahogyan azt a csehek is tették nemrég.

Ennek ugyan jogi következményei nincsenek - tette hozzá -, de szimbolikus jelentőségük van.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

Az Európai Unióban a foglalkoztatottak 22,5 százaléka, míg Magyarországon 10,6 százalék dolgozott otthonról 2022-ben – derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből. A tanulmány szerzője, Erdélyi Dóra az InfoRádióban elmondta: minél fejlettebb egy ország, annál inkább jellemzőbb a home office gyakorlata.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

Lengyelország azt reméli, hogy az elmúlt napokban bejelentett nyugati támogatások hatására Németország is jelentős katonai támogatást küld majd Ukrajnába. Eközben az ukrán kormány azt jelentette, hogy az oroszok által támadás érte a Nyugatot kiszolgáló gázinfrastruktúrát, az orosz jelentések szerint pedig négy ukrán frontszakaszon is sikerült áttörniük A legfrissebb vasárnapi orosz-ukrán háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 28. 14:18
×
×
×
×