eur:
389.14
usd:
361.9
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

"Gyurcsány Ferencnek már csak egy éve van"

Magyarország politikusai rövid távú érdekeket képviselnek és elmulasztják az országot előremozdító szerkezeti reformokat - írja az Economist című brit hetilap Magyarországról szóló elemzésében.

A magyar rendetlenség - így fogalmaz az Economist című hetilap a nálunk zajló gazdasági folyamatokat kommentálva. Az elemzés sérülékenynek minősíti Magyarországot, különösen a költségvetési és a folyó fizetési hiányt tekintve. Magyarország, amely az egész térség csodagyerekének számított, most erősen biceg, a kormány és az ellenzék egymást túllicitáló manőverei közepette - fogalmaz a cikkíró.

A lap lebénult magyar gazdaságról és sértett lakosságról beszél, hozzátéve, hogy a legutóbbi népszavazáson a választók elutasították a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat. Az eredménnyel a Fidesz elhódította a szocialisták szavazói bázisának egy jelentős részét, hiszen 1 millió ember fordult el a szavazáson a baloldaltól.

Más gondok is gyötrik az országot - teszi hozzá a tekintélyes amerikai hetilap. A térségben Magyarországon sújtja a lakosságot a legtöbb adó, és a munkavállalók 20 százaléka fizeti a befolyó személyi jövedelemadó négyötödét. Emellett a munkáltatók még a bérek 30 százalékát kénytelenek hozzátenni a befizetésekhez. Probléma az is, hogy az adójogszabályok állandóan változtatnak.

Eközben a feketegazdaság már a GDP 18 százalékát teszi ki. Így nem meglepő - olvasható a lapban -, hogy a szomszéd országokhoz képest kevesebb tőke áramlik Magyarországra a bizonytalan üzleti környeztet miatt, ezért a magyar növekedés mindössze 1,3 százalékot tett ki 2007-ben és ezzel az ország a legutolsó az európai uniós tagállamok között.

Még a sokat szidott rivális, Szlovákia is jobban teljesít az egykulcsos adórendszerével. A miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferencnek már csak egy éve van, hogy a káros folyamatokat megfordítsa - írja a lap, hozzátéve: bár a költségvetési hiány csökken, a reformgondolatok visszaszorultak a népszavazás eredményeként.

Magyarország politikusai pont azt teszik, amihez a legjobban értenek: képviselik önmaguk rövid távú érdekeit, és érintetlenül hagyják a szerkezeti problémákat. A cikkíró szerint a legjobban az illusztrálja Magyarország lemaradását, hogy a reformcsillaggá fényesedett Szlovákia akár jövőre bevezetheti az eurót, Budapest legkorábbi esélye ugyanerre 2014.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×