- Gálik Zoltán: minden attól függ, hogy mi történik ma este
- New York Times: Londonnak csodatevő államférfira volna szüksége – megszólaltak Európa vezetői is
- Brexit - az alsóházi elutasítás után ez következhet
- Brexit: bizalmatlansági szavazás dönt a leszavazott Theresa May sorsáról
- Brexit - Vészforgatókönyvek a folytatásról
A kancellár a szövetségi parlament (Bundestag) külügyi bizottságának ülése előtt tett nyilatkozatában kiemelte, nagyon sajnálja, hogy a londoni alsóház elvetette a brit európai uniós tagság rendezett felszámolásáról kötött megállapodást.
"Szerintünk most a brit félnek kell megmondania, hogyan tovább" - fogalmazott Angela Merkel.
"Van még idő a tárgyalásra, várjuk a brit miniszterelnök javaslatait"
- tette hozzá.
Elmondta, hogy a brexit mindenképpen káros folyamat, rendezett és rendezetlen formában is, a német kormány pedig mindent megtesz ennek a kárnak a korlátozásáért és egy "rendezett megoldásért".
Aláhúzta, hogy Németország minden eshetőségre felkészül, így a Bundestag már csütörtökön tárgyal a kormány előterjesztéseiről, amelyek a rendezetlen brexit esetén végrehajtandó intézkedésekről szólnak.
A kormánypártok részéről szintén azt hangsúlyozták, hogy a megállapodáson nyugvó, rendezett kilépésre kell törekedni, és tárgyalni kell a londoni vezetéssel.
Az ellenzék viszont a kormánytól is lépéseket sürget. A Baloldal (Die Linke) szerint a kancellárnak mielőbb személyesen kell ismertetnie, hogy miként akarja elhárítani a "brexit-káosz" Németországot fenyegető veszélyeit. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) szerint a megállapodás londoni alsóházi elutasítása drámai helyzetet idézett elő az egész EU-ban, ezért a kormánynak fel kell lépnie, hogy 48 órán belül összehívjanak egy rendkívüli EU-csúcsot.
Új tárgyalásokat sürgetnek
Nincs már sok idő arra, hogy megoldást megtaláljanak Nagy-Britannia kilépésére az Európai Unióból - jelentette ki Heiko Maas német külügyminiszter, és figyelmeztetését megtoldotta azzal a megjegyzéssel, hogy
"a játszadozások ideje most már lejárt".
Maas a Deutschlandfunk német közszolgálati rádiónak nyilatkozva kiemelte: új tárgyalásokra van szükség Nagy-Britannia és az EU között, és végül megbeszélést kell folytatni az úgynevezett tartalékmegoldásról, amelynek értelmében szükség esetén egységes vámügyi szabályozás léphet életbe az unió és az Egyesült Királyság között az ír-északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére.
"Minden körülmények között el akarjuk kerülni egy vámhatár bevezetését" - mondta Maas. Kérdésre válaszolva hozzátette, hogy amennyiben London kérni fogja Brüsszeltől a brexit elhalasztását, akkor az EU konstruktívan fog tárgyalnia róla.
Azonban először a brit alsóház képviselőinek el kell dönteniük, hogy mit akarnak. Mostanáig "csupán az vált világossá, hogy mit nem akarnak, és ez nem elég" - mondta a német diplomácia vezetője.
Az alsóházban szerdán napirendre kerülő bizalmatlansági indítványról szólva hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni a londoni vezetés cselekvőképességét. A kormány bukása "nagyon megbonyolítaná" a helyzetet - mondta a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa.
A koalíciós társ Kereszténydemokrata Unió (CDU) részéről Peter Altmaier gazdasági miniszter a ZDF országos köztelevízióban azt mondta, lehetőséget kell adni a briteknek arra, hogy "tisztázzák álláspontjukat".
A megállapodást ugyan "alapvetően" nem lehet módosítani, de van még néhány hét a kilépés tervezett időpontjáig - mondta a miniszter.
A megállapodás nélküli, "kemény" brexitet mindenképpen el kell kerülni, mert súlyos következményekkel járna, és nem csak Nagy-Britanniában.
"Mindenki veszítene Európában, és senki sem nyerne" a brit EU-tagság rendezetlen felszámolásával
- mondta Peter Altmaier.
A rendezetlen brexit veszélyeire hívta fel a figyelmet mások mellett Olaf Scholz SPD-s alkancellár, pénzügyminiszter és Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU elnöke is, és több gazdasági érdekképviselet.