- Könnygáz a Kossuth téren - durva fotók a pénteki tüntetésről
- Ismét tüntetőket állítottak elő a Kossuth téren
- Újabb demonstráció a Kossuth téren
- Könnygáz, rendőri sérülések - öt embert bevittek csütörtök éjszaka
- Szigorítaná a fegyelmi büntetéseket az Országgyűlés elnöke - Hírösszefoglaló
- Túlóratörvény: újra tüntettek a belvárosban
- Túlóratörvény: elhúzódott a késő esti tüntetés, ma jön a folytatás
- A Kossuth térre vonultak a demonstrálók, rendőröket fújtak le gázspray-vel
- Többen megsérültek demonstráció közben - megszólalt a rendőrség a szerdai tüntetésekről
- A demonstrálók a Fidesz székházához vonultak: lépett a rendőrség Budapesten - videó
- Megszavazta a parlament a túlóratörvényt, az ellenzék az utcán folytatja a tiltakozást
- Demonstráció Budapesten: a Parlamenttől az Oktogon felé áll a forgalom
Feszület a helyzet az MTVA székházánál, lökdösődés alakult ki a rendőrök és a tüntetők között. Szél Bernadett felszólította a helyszínen lévő országgyűlési képviselőket, hogy vonuljanak be együtt az MTVA épületébe, hogy ott felolvashassák a petíciójukat. A rohamrendőrök végül beengedték Szél Bernadettet, Vadai Ágnest és Hadházy Ákost, valamint több jobbikos országgyűlési képviselőt.
A politikusok arra hivatkoznak, hogy országgyűlési képviselőként tájékoztatást kaphatnak bármely közintézményben, és az MTVA is annak számít, de a 24.hu tudósítása szerint csak egy biztonsági főnökig jutottak, aki azt közölte velük, hogy nem beszélhetnek a szerkesztőkkel, ha pedig tájékoztatást szeretnének, azt írásban kérjék.
Nem sokkal este 9 előtt ért oda a tüntetők egy része az MTVA székházához, "Hazudik a tévé!" - skandálták a Kunigunda utcai székház előtt.
Nagy a rendőri készültség az MTVA óbudai székházánál, és nagy rendőri erők várják a tömeget az Árpád hídnál is. Közben a rendőrség azt írta a honlapján, hogy
az ország hét vidéki városában rendbontás nélkül véget értek a jogszabálymódosításokkal kapcsolatban bejelentett demonstrációk. Rendőri intézkedésre egyik helyszínen sem volt szükség.
Nem sokkal 7 óra előtt az MTVA óbudai, Kunigunda utcai székháza elé indult a tömeg a Margit hídon át, csak kevesen maradtak a Kossuth téren, amely korábban megtelt, tehát több ezer ember indult el Óbudára. Békésen vonulnak, rendőri felvezetéssel.
A Kossuth téren maradt demonstrálók egy része szintén vonulásba kezdett a pesti rakparton a Lánchíd felé. A rendőrség zárja a vonulás útvonalát.
A DK-s Vadai Ágnes azt mondta, azért jött el, mert elege van abból, hogy ebben az országban mindenkit lenéznek, miközben megtűrik a nőverőket és a rablókat. A szerdai parlamenti rendbontásért több százezres büntetéseket kilátásba helyező Kövér László házelnöknek azt üzente, „Büntess, László, büntess!"
A volt LMP-s Szél Bernadett független országgyűlési képviselő beszélt a Kossuth téren, mint mondta, a dolgozók között rengeteg nő van, családanya, akiknek van már gyermeke, unokája, és ez a törvény mindenki életéről szól.
"Mit gondolnak ezek az emberek, hogy minden nap bekapjuk a félelempirulát a köztévéből? Nem, itt vagyunk az utcán és tünetünk" - fogalmazott az ellenzéki politikus, hangsúlyozva, hogy tisztességes kormányt akarnak, és nem olyan rendszert, ahol az emberek kiszolgálják a politikusokat.
Hat óra előtt már a Kossuth téri színpadhoz ért a tömeg. Felolvasták Beer Miklós katolikus püspök üzenetét
"Aggodalom és szomorúság van a szívemben. Ti azért vonultok ki az utcára, mert keserűség van bennetek, mert nem hallják meg a hangotokat"
- hangzott a beszéd eleje.
"Ehhez minden polgárnak joga van, tisztelem azt az elszántságot, ami a hideg idő ellenére is hitet ad célotok teljesítésében".
A püspök arra is kitért, hogy nem mehet el szó nélkül amellett, amellett, hogy gyújtogatás volt, rendőröket provokálták egyesek, ezzel nem lehet elérni a kitűzött célokat. "Meggyőződésem hogy a legtöbben ti is így látjátok. Tartsátok szem előtt önbecsüléseteket. Jézus biztosan azt üzenné ma nekünk, hogy békésen álljatok ki céljaitokért. Tegyük le az erőszakot"
Nem sokkal 5 óra után megérkezett a tömeg a Kossuth térhez, az Alkotmány utcában hangzottak el az első beszédek. Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke úgy fogalmazott,
"nem vagyunk Soros-bérencek, mi dolgozók vagyunk, nem úgy mint a gyárat belülről soha nem látott, urizáló képviselők."
Az érdekkápviseleti szövetség alelnöke szégyennek nevezte, hogy megszavazták a képviselők a túlóratörvényt, amely ellen szerinte minden munkahelyen harcolni fognak. Az Alkotmány utca végén felállított színpadon felszólalt Donáth Anna, a Momentum alelnöke is. Egyebek között arról beszélt, hogy jelenleg is 55 olyan embert tart fogságban a rendőrség, akiket az elmúlt napok demonstrációi alkalmával vettek őrizetbe. A politikus követelte, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez.
A Hvg.hu tudósítása szerint volt egy kis dulakodás, kivittek a rendőrök egy kötözködő tüntetőt a tömegből. A Police.hu szerint a férfi a tüntetőkkel volt agresszív: "az Alkotmány utcában egy, a gyülekezésen résztvevőkkel szemben agresszíven viselkedő férfit a rendőrök a rendezők kérésére kiemeltek a tüntető csoportosulásból. A férfit előállították."
Később kiderült, hogy teleszkópos botot, „viperát” és gázsprayt tartott magánál a gyűlésen az 53 éves alsóberecki férfi.
Tömött az Andrássy út, a hírportálok beszámolója szerint jóval többen lehetnek, mint a héten a többi tüntetésen. Boldog karácsonyt, miniszterelnök úr elnevezéssel hirdették meg a fővárosi demonstrációt, és több vidéki városban is szerveznek tiltakozásokat vasárnap délutánra.
Szerdán fogadta el a Parlament a Munka törvénykönyvnek módosítását, amely ellen immár negyedik napja tiltakoznak az utcákon. A törvény elfogadása előtti szombaton már tüntettek szakszervezetek a 400 óra túlórát lehetővé tévő javaslat ellen, az újabb hullám a javaslat elfogadása után indult. Az ellenzék a parlamentben megpróbálta megakadályozni a szavazást, amikor pedig ez nem sikerült a Kossut téren folytatódott a tiltakozás. Könnygázzal oszlattak a rendőrök, ahogy azóta is minden este. Több mint ötven embert vittel el, 15 rendőr megsérült és a parlament épületének ablakát is betörték.
Egyeztetett a rendőrség a tüntetés rendezőivel
A Budapesti Rendőr-főkapitányság a rendőrségi portálon tette közzé, hogy a BRFK munkatársai pénteken egyeztető tárgyalást tartottak a demonstráció szervezőjével. Felhívták a szervező figyelmét, hogy - az előzetesen bejelentett résztvevői létszámra és a vonulás útvonalára tekintettel - az 50 fős rendezői gárda elégtelen a rendezvény zavartalan lebonyolításához, békés jellegének megőrzéséhez.
A rendezvény szervezője az egyeztető megbeszélésen vállalta, hogy a gyűlés létszámához igazodva arányosan megemeli a rendezői létszámot.
A rendőrség honlapján beszámolt a bejelentett gyűlés kezdetéről, híreket adtak a tüntetés résztvevőinek vonulásáról. A demonstráció résztvevői nem sokkal fél 5 után a Nyugati térről rákanyarodtak a Bajcsy-Zsilinszky útra, ismert céljuk az Alkotmány utca és a Kossuth tér kereszteződése. A rendőrség folyamatosan biztosítja a gyűlés útvonalát, időszakosan és részlegesen zárja, illetve nyitja a környező utcákat.