Zakatol a kampány a Theresa May posztjáért folyó versenyben. A leköszönt brit kormányfő azért kényszerült távozásra, mert nem tudta feloldani a brexit körül kialakult patthelyzetet, és nem tudta kivezetni hazáját az Európai Unióból. Most utódjára hárul a feladat, hogy
átvágja a gordiuszi csomót, ami miatt a brit parlament nem tudta megszavazni May kilépési egyezményét, de elvetette az egyezmény nélküli EU-kilépés lehetőségét is.
A tory pártvezéri posztért tizen vannak versenyben – keményvonalas brexitpártiak és a válási egyezmény alapján történő rendezett kilépés hívei. Többen volt miniszterek vagy államtitkárok, nyolcan férfiak, ketten nők. Az indulás feltétele, hogy az aspiránsokat valaki jelölje és hat másik tag támogassa őket. A konzervatív parlamenti képviselők többször szavaznak, amíg két jelölt nem marad, közülük pedig a teljes párttagság választja ki a következő pártvezért és így miniszterelnök-jelöltet is.
Felmérések szerint messze Boris Johnson volt külügyminiszter gyűjtötte be eddig a legtöbb befolyásos támogatót.
"Én vagyok a legjobb jelölt, aki képes elhozni a brexitet és elhárítani az új lázadó Brexit Párt és az EU-párti Liberális Demokraták kihívását. Ezek mindketten a jelenlegi válság falatain lakmároznak" – magyarázta Johnson a hétvégén a Sunday Timesnak.
Ő gőzhengerként dübörög előre, a héten sikeresen eltakarítva az útból egy jogi akadályt. Elbukott ugyanis az a bírósági beadvány, ami szerint hivatalával visszaélve félrevezette a választókat a brexitkampány egyik állításával, a London által a brüsszeli kasszába befizetett hozzájárulással kapcsolatban. Bár a számok tényleg nem stimmeltek, nem volt bizonyítható, hogy akkor még londoni főpolgármesterként valóban visszaélt a hivatali helyzetével.
Johnson – aki May "puhasága" miatt kilépett a kormányból és azt a The Telegraph című konzervatív lap véleményírójaként ostorozta – most újabb ötlettel állt elő. Közölte:
ha az EU nem hajlandó tovább alkudozni, akkor nem fogja befizetni azt a közel 40 milliárd fontot, amelyet London még EU-tagként át kell hogy utaljon az uniós költségvetésbe.
A brit közbeszédben ezt kissé megtévesztően "válási lelépési pénznek" állítják be. Johnson a parlamenti választásokat idéző szlogennel emellett adócsökkentést is beígért a magasabb fizetésű briteknek.
A jelöltek sorában a keményvonalas brexitelők táborából került ki Dominic Raab volt brexitminiszter. Michael Gove, a brexitkampányban meghatározó, de azóta centristább húrokat pengető környezetvédelmi miniszter népszerű a képviselők körében. De - hogy, hogy nem -
épp most derült ki, hogy fiatalabb korában kipróbálta a kokaint.
Bár a brit társadalomban ez már nem ördögtől való cselekedet, az eset erősen sebezhetővé tette.
Jeremy Hunt külügyminiszter lehet még Johnson kihívója. Ő nem favorizálná a kemény brexitet, de "nehéz szívvel elfogadná".
Hunt hatásvadász zenei aláfestéssel ellátott kampányvideót készített, amelyben japán feleségével pózolva meséli el útját első vállalkozásából a politikába, és azt, hogy miért ő a legjobb jelölt az EU-val való egyezkedésre és az ország vezetésére.
Andrea Leadsom parlamenti vezető egyszer már veszített a versenyben, akkor Theresa May-jel szemben.
Esther McVey miniszter pedig tévés személyiségből lett politikus,
de jóval kevesebb a támogatója, mint a nagyágyúknak.
Brüsszelben közben "horrorforgatókönyvként" említik Johnson esetleges miniszterelnökségét, és őt magát Donald Trumphoz hasonlítják.
Azt sem felejtik el neki, hogy a 90-es években a Telegraph című lap tudósítójaként ágált az EU-ellen, az ottani hivatalnokok szerint „euromítoszokat” gyártva.
"Sokat hazudott a brit népnek" – mondta Jean-Marc Ayrault volt francia külügyminiszter. Dominic Raab megítélése sem jó. "Miniszterelnöke ellen dolgozott és tiszta dezinformációt tálalt" – mondta egy EU-forrás a volt brexitminiszterről.
Annyi bizonyos, hogy Brüsszelben már nem azt várják, hogy a britek meggondolják magukat, hanem azt, hogy gyorsan és lehetőleg fájdalommentesen távozzanak az unióból. A nagy kérdés az, hogy ki tudná ezt megvalósítani a jelöltek közül.
Jelöltlista
- Boris Johnson, London korábbi polgármestere, volt külügyminiszter
- Sajid Javid belügyminiszter
- Matt Hancock egészségügyi miniszter
- Jeremy Hunt külügyminiszter
- Michael Gove környezetvédelmi miniszter
- Andrea Leadsom, az alsóház volt vezetője
- Dominic Raab volt brexitügyi miniszter
- Rory Stewart nemzetközi fejlesztési miniszter
- Esther McVey volt munkaügyi miniszter
- Mark Harper a tory frakció szavazási fegyelméért felelős volt főtisztviselő