Búcsúzik a sportvilág a párizsi olimpiától – a záróünnepség élőben
Saint-Denis-ben, a Stade de France-ban fejeződik be a XXXIII. nyári olimpia.
Fürjes Balázs: a magyar csapat helytállt egy nehéz versenyben
Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja szerint a párizsi olimpián szerepelt magyar csapat - amely hat arannyal, hét ezüsttel és hat bronzzal a 14. helyen zárt az éremtáblázaton - helytállt egy nehéz versenyben; ugyanakkor kicsit szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy egy budapesti olimpia ügyében lenne-e összefogás.
Botrány az olimpián, rendőri beavatkozásra volt szükség
Őrizetbe vett Párizsban vasárnap a rendőrség egy férfit, aki felmászott az Eiffel-toronyra a párizsi olimpia utolsó napján.
Plagányi Zsolt: Németh Nándor semmivel sem rosszabb az ezüst- és a bronzérmesnél
Századmásodperceken és a szerencsén múlt az érem, amit nem nagyon lehet elemezni – mondta az InfoRádióban a BVSC edzője tanítványa úszásáról a 100 méter gyors olimpiai döntőjében. Plagányi Zsolt nem tudta megmondani, mi kellett volna még ahhoz, hogy Németh Nándor dobogós helyen végezzen, mert szerinte egyszerűen nem volt különbség a második, a harmadik és a negyedik helyezett között.
Egy másik magyar olimpikon ad erőt Guzi Blankának
Az úszásával nem elégedett az öttusaverseny negyedik helyezettje, aki ígéri, Los Angelesben megszerzi azt az érmet, amiről most lemaradt.
A magyar sport útja Tokiótól Párizsig
Véget értek a 33. nyári olimpiai játékok, gazdára talált 329 aranyérem. A magyar sport megőrizte a helyét a világelitben, egyszersmind majdnem teljesen lemásolta tokiói produkcióját.
Gulyás Michelle: mentálisan úgy készültem, mint még soha
A lovaglás után lekerült róla a teher, aztán feldobta a hangulat, mégha a közönség nagy része nem is neki szurkolt, és taktikus futással lett aranyérmes - így összegezte párizsi olimpiai bajnoki címét Gulyás Michelle. A 23 éves öttusázó beszélt arról is, hogyan tudott erőt meríteni a nehézségekből is.
Háromszoros olimpiai bajnok lett a Ferencváros pólósa
Dusan Mandics megszerezte harmadik olimpiai aranyérmét, wlőkelő társaságba került. Miként Nikola Jaksics is.
Lavreysen triplázása pályakerékpárban
A holland Harrie Lavreysen megkoronázta teljesítményét a párizsi olimpia pályakerékpáros versenyein, miután az utolsó napon begyűjtötte harmadik aranyérmét. Férfi keirinben ott volt a hat versenyzőt felvonultató fináléban a legnagyobb favoritnak tartott Lavreysen, aki a sprintszámokat tekintve triplázásra készült: a holland csapat tagjaként és egyéniben egyaránt nyerte a sprintet. Vasárnap a keirinben is a legerősebb volt, másfél körrel a vége előtt a mezőny élére állt és nem is engedett senkit maga elé. Ezzel két brit, a 2008-ban triplázó Chris Hoy és a 2016-ban három aranyat nyert Jason Kenny után harmadik férfi pályabringásként ért el "mesterhármast". Az immár ötszörös olimpiai bajnok holland versenyző mögött a dobogóra két ausztrál állhatott fel: másodikként - minimális hátránnyal - Matthew Richardson, míg harmadikként Matthew Glaetzer zárt.
Női sprintben ott volt a legjobb négy között a keirin három dobogósa, közülük a számot csütörtökön megnyerő új-zélandi Ellesse Andrews be is jutott a fináléba, ahol a német Lea Sophie Friedrich ellen harcolta ki két futamban második olimpiai bajnoki címét. A harmadik helyet a brit Emma Finucane szerezte meg.
A női omnium nyitó számában a címvédő és aktuális világbajnok amerikai Jennifer Valente ért célba elsőként, a tempóversenyt pedig másodikként zárta, a kieséses számban is a legjobb volt, így magabiztos előnnyel várta a záró pontversenyt. A lengyel Daria Pikuliké lett az ezüst, az új-zélandi Ally Wollastoné pedig a bronzérem.
Varga Dénes: „Talán az amerikaiak belső motivációja egy kicsivel nagyobb volt"
A magyar vízilabda-válogatottban biztosan, de lehet, hogy összességében is utolsó mérkőzését játszotta Varga Dénes, a párizsi olimpián negyedik helyen záró együttes ötkarikás bajnok.
Tizenkettedszer lett magyar versenyző világcsúccsal aranyérmes nyári olimpián
Legutóbb az öttusázó Gulyás Michelle-nek a párizsi játékokon sikerült ez a különleges bravúr.
Martinek János a csúcson búcsúzik
Versenyzőként 1988-ban két aranyérmet nyert, most pedig szövetségi kapitányként élte át Gulyás Michelle olimpiai bajnoki címét Martinek János. A női döntő után elmondta, ennél nem lehetett volna tökéletesebb a nap, egyúttal bejelentette, hogy szerződése lejártával leköszön.
Két japán és egy bahreini arannyal zárultak a birkózóversenyek
A szabadfogásúak 65 kilogrammos és a nők 76 kilós súlycsoportjában is japán aranyérem született a párizsi olimpia utolsó birkózófináléiban. A férfiaknál Kijuka Kotaro meglepetésre simán legyőzte a szombati elődöntőben - a végül ötödik - Muszukajev Iszmailt felülmúló iráni Rahma Musza Amuzadhalilit. A nőknél Kagami Juka diadalmaskodott az amerikai Kennedy Alexis Blades legyőzésével. A nap harmadik aranyát a bahreini színekben versenyző Ahmed Tazsudinov nyerte a szabadfogásúak 97 kilós súlycsoportjában. A sportág küzdelmeit uralták a japán birkózók, akik a 18 számból nyolcban győztek és szereztek még egy ezüst- és két bronzérmet.
Karch Király ezüstérmes lett az amerikai női röplabda-válogatott élén
A finálét ellenállhatatlanul kezdte a Paola Egonu vezérelte olasz csapat, 6-1-re, majd 15-7-re is vezetett, de amikor az amerikaiak elkezdtek kevesebbet hibázni, három pontra visszazárkóztak. Ennél közelebb azonban nem tudtak kerülni, így az olaszok szereztek vezetést. A második felvonásra a tengerentúliakat edző, magyar származású, összesen négyszeres olimpiai aranyérmes Karch Király beküldte rutinos ütőjét, Jordan Larsont, és bár ettől együttese játéka némileg javult, a blokkvédekezésben remeklő, támadásait változatosan építő olasz csapat kisvártatva ismét megnyugtató előnyt alakított ki, s 53 percnyi játék után közel került története legnagyobb sikeréhez. A harmadik szett az előzőekhez hasonló forgatókönyv szerint alakult: a címvédő ugyan próbálkozott, de az időkérések és cserék ellenére sem találta a szinte hibátlan teljesítményt nyújtó olasz válogatott játékának ellenszerét. Az európai együttes teljesítményéhez a végül 22 ponttal záró Egonu mellett mindenki hozzátette a magáét, s a kihívó játékosai 82 perc után ünnepelhették az aranyérmet (OLaszország–Egyesült Államok 3-0). Ez a győzelem az olasz röplabdasport legnagyobb sikere, a férfiválogatott korábban hatszor állhatott ötkarikás dobogón, de nyernie egyszer sem sikerült.
Doppingolt a Kongói DK-s futó
Felfüggesztették Dominique Lasconi Mulamba Kongói DK-s atléta versenyzői engedélyét, mivel a szervezetében doppingszert találtak a párizsi olimpián. A sprinter a férfi 100 méter augusztus 3-i előselejtezőjéből még továbbjutott, de a következő körben már kiesett, ezt követően vették tőle azt a mintát, amely pozitív eredményt hozott. Mulamba kérheti a B próba elemzését, és fordulhat a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz is jogorvoslatért.
Varga Zsolt szerint az a realitás, hogy négy közé került a férfi vízilabda-válogatott
Varga Zsolt szövetségi kapitány szerint jelenleg az a realitás, hogy a magyar férfi vízilabda-válogatott bejutott a legjobb négy közé a párizsi olimpián, ebben a szakaszban pedig már bármi megtörténhet: a nemzeti csapat az ötkarikás játékok vasárnapi zárónapján ötméteresekkel veszítette el az Egyesült Államok elleni bronzmérkőzést.
Megvan a negyvenedik kínai arany
A női ólomsúly kínai címvédőjének győzelmével értek véget a párizsi olimpia súlyemelőversenyei. A plusz 81 kilogrammban a kétszeres világ- és háromszoros Ázsia-bajnok Li Ven-ven összetettben 309 kilóig jutott, tíz kilogrammot verve a második helyezett dél-koreai Park Hjedzsongra, aki tavaly világbajnoki címet szerzett Rijádban, miután Li sérülés miatt visszalépni kényszerült. A párizsi bronzérmet a brit Emily Campbell, a 2021-es tokiói ötkarikás játékok másodikja szerezte meg 288 kilóval. A francia fővárosban tíz súlycsoportból ötben - három női és két férfi kategóriában - avattak kínai olimpiai bajnokot.
Egyiptom kandidál a 2036-os vagy 2040-es nyári olimpiára
Egyiptom pályázik a 2036-os vagy 2040-es nyári olimpiára, de a sikeres kandidálás feltétele, hogy az országban javuljon az infrastruktúra és fejlesszék a sportlétesítményeket - közölte Musztafa Berraf, az afrikai nemzetek olimpiai bizottságának (ANOCA) elnöke. Az algériai sportvezető szerint egy újabb afrikai pályázat valósulhatna meg akkor, ha a dél-afrikai Fokváros is mérlegeli a kandidálás lehetőségét, de ezzel kapcsolatban nem tudott dátumot mondani. A földrészen még nem rendeztek olimpiát, Kairó a 2008-as játékokra pályázott, de azt Peking nyerte el. Az arab világ legnépesebb országa, a közel 100 millió lakosú Egyiptom az elmúlt években dollármilliárdokat költött létesítmények, stadionok és sportkomplexumok építésére, fejlesztésére a modernizálási tervek részeként. Kairótól keletre 2015 óta folyamatosan építik az új adminisztratív fővárost, és ennek egyik része az úgynevezett Egyiptomi Nemzetközi Olimpiai Város. Itt a meglévő sportlétesítmények mellé további 21 új csarnokot, arénát, illetve egy 93 ezer férőhelyes nemzeti stadiont húznak fel. A párizsi játékok után 2028-ban Los Angeles, 2032-ben pedig az ausztráliai Brisbane lesz a házigazda. Thomas Bach, a NOB jövőre leköszönő elnöke korábban elmondta, hogy legalább tíz ország, illetve város is érdeklődik a 2036-os olimpia megrendezésére.
Gulyás Michelle megnyerte a történelmi öttusaversenyt az olimpián
A második helyről jött fel az utolsó számban a magyar versenyző, aki a hatodik aranyérmet szerezte Párizsban. Guzi Blanka a negyedik.
Ötödik helyezett lett Muszukajev Iszmail
Akárcsak Tokióban, Párizsban is ötödik lett Muszukajev Iszmail. Pedig most nagyon közel járt az éremhez.
Milák Kristóf és Csipes Tamara viszi a magyar zászlót a záróünnepségen
A Magyar Olimpiai Bizottság közösségi oldala felidézte, hogy a két versenyző összesen öt érmet szerzett a francia fővárosban, így ők számítanak a magyar küldöttség legeredményesebb sportolóinak. Milák Kristóf a 100 méteres pillangóúszásban első, 200-on második helyezett lett, Csipes pedig 500 méteren kajak egyesben és Gazsó Alida Dórával kettesben ezüstérmet nyert, négyesben pedig Pupp Noémivel, Fojt Sárával és Gazsóval a harmadik helyen zárt.
Tom Cruise-tól az Arany utazóig - minden, amit az olimpiai záróünnepségről tudni lehet
Vasárnap este 9 órakor kezdődik a ceremónia, amely egy disztópiába kalauzolja el a nézőket.
Most nem sikerült az ötöspárbaj, negyedik a férfi pólóválogatott
Az Egyesült Államok ötméterespárbajban megnyerte a férfi vízilabda-torna bronzmérkőzését a magyar csapat ellen. A 8-8-as mérkőzés után az amerikaiak három lövést értékesítettek, a magyarok egyet sem. A magyar válogatott a negyedik helyen végzett.
Spanyol bronzérem férfi kézilabdában
A spanyol férfi kézilabda-válogatott 23-22-re legyőzte Szlovéniát a bronzmérkőzésen. A szlovén csapat már az elődöntőbe jutással is története legjobb olimpiai eredményét érte el. A Veszprém balátlövője, Agustín Casado négy góllal járult hozzá a spanyol sikerhez. A túloldalon a szegedi Borut Mackovsek és a győri Dean Bombac is két-két alkalommal talált be.
Sifan Hassan nyerte a női maratont
A holland színekben versenyző Sifan Hassan győzött a nők maratoni versenyében. A 88 fős mezőny útja ezúttal is a francia főváros történelmi nevezetességeit érintette, köztük a Versailles-i Kastélyt vagy az Eiffel-tornyot, a befutó az Invalidusok előtti téren volt. A viadal favoritja előzetesen a világcsúcstartó etióp Tigst Assefa, valamint a kenyai Peres Jepchirchir és Hellen Obiri voltak, Jepchirchir címvédőként állt rajthoz, míg Obiri két ötkarikás ezüsttel büszkélkedhetett. A diadal azokban nem az övék, hanem az 5000 és 10 ezer méter címvédőjeként Párizsba érkezett Sifan Hassané lett. A 31 éves holland atléta ezen a két távon is dobogóra állhatott a Stade de France-ban, mindkétszer bronzérmes lett, s júliusi bejelentése alapján harmadik távja ezúttal nem az 1500 volt, hanem a maraton. Ebben nagy harcot vívott Assefával, akit csak az utolsó egyenesben tudott lerázni, s végül 2:22:55 órás olimpiai rekorddal nyert. A második helyen Assefa, a harmadikon Obiri ért célba.
Muszukajev albán ellenféllel birkózik a bronzéremért
A szabadfogásúak 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail albán ellenféllel küzd meg a bronzéremért. Az FTC világbajnoki címvédője a szombati elődöntőben kikapott az iráni Rahman Musza Amuzadhalilitől, s vasárnap az amerikai Zain Allen Retherford és az albániai színekben szereplő Ismail Dudaev vigaszági mérkőzésének a győztese lett volna az ellenfele. Csakhogy az amerikai sportoló nem tudott bemérni reggel, így Dudaev mérkőzés nélkül jutott tovább a bronzcsatába. A tokiói játékokon ötödik, kabardföldi származású Muszukajev a játékok zárónapján 12 óra körül lép szőnyegre a helyosztón.
"Látszik, hogy mit hozott ki a többiekből Csipes Tamara"
Hüttner Csaba szövetségi kapitány szerint a kajak-kenu csapat minden tagja kihozta magából a maximumot. Beszélt a női kajakozók generációváltásáról, valamint arról is, hogy mi okozhatta a férfi négyes kudarcát.
Bach nem kíván újra NOB-elnök lenni
Jövőre lejáró madátuma után már nem kíván elnök lenni a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban (NOB) Thomas Bach.
Minden magyar éremesélyes – a vasárnapi program
Három sportágban szerepelnek magyarok az olimpia utolsó napján. Mindegyikben esélyük nyílik éremszerzésre.