- Háború, álhírek, kibertámadás, halottak, menekülők, szankciók - az ukrajnai háború 3. napja
- Orbán Viktor az ukrán határon: "nem szabad bevonódni a harcba"
- Orbán Viktor: az Ukrajnából érkezőket barátok várják Magyarországon
- Videoüzenetet tett közzé Orbán Viktor
- Vlagyimir Putyin elleni szankciókat követelt az ellenzék Orbán Viktortól
- Szijjártó Péter: erős és robusztus szankciós csomagot fogadott el az EU
- Így szorítaná ki az oroszokat Joe Biden és Boris Johnson a világgazdaságból
- Rendkívüli brüsszeli csúcs - Második fokozatba lép Oroszország elszigetelési kísérlete
- Kijöttek a szankciók: megfagyasztaná Vlagyimir Putyin körül a levegőt Nagy-Britannia
- Szakértő: a teljes orosz gázszállítás leállása sem kizárt
- Orosz szankciók - Így bújhat ki a Paks 2 beruházás
Twitter-üzenetet osztott meg Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, amelyben azt írja, szombaton telefonon beszélt Orbán Viktor magyar miniszterelönnek, aki biztosította arról, hogy Magyarország támogatja az Oroszország elleni messzemenő szankciókat, "beleértve Oroszország a SWIFT-rendszerről történő lekapcsolását is".
Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 26, 2022
A SWIFT-rendszer lényege, hogy a benne részt vevő országok kereskedelmének elszámolását szabályozza, amely ország tehát kiesik belőle, gyakorlatilag megbénul a kereskedelme más országokkal az elszámolás ellehetetlenülése miatt.
Korábban olyan hírek láttak napvilágot, melyek szerint Magyarország akadályozta Oroszország szankcionálásának ezt a részét, ám Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter már cáfolta ezt, vele egyetértve pedig Eduard Heger szlovák miniszterelnök is azt mondta, Magyarország egyetért az uniós törekvéssel az ukrajnai háború kérdésében, minden téren.
A helyzet különlegessége, hogy az Amerikai Egyesült Államok viszont nem helyesli, hogy kizárják a rendszerből Oroszországot, mindössze azt tartja kívánatosnak, hogy jól határolják körül azt a kört, amivel Oroszország nem kereskedhet a világgal. Washington még azt is képviseli, hogy Oroszországot "más módszerekkel is" ki lehet zárni a világgazdaságból.
A SWIFT-rendszerből való kizárást Európában Németország és más tagállamok is ellenezték.
Magáról a rendszerről, és arról, hogy például a gázszállítási szerződést vagy a Paks 2 beruházást miképp érintené ez a szankció, korábban ITT írtunk.