Új-zélandi olimpiai bajnok férfi magasugrásban
Tokióhoz hasonlóan csaknem ismét holtverseny született férfi magasugrásban a párizsi olimpián, végül az új-zélandi Hamish Kerr szétugrásban szerezte meg az aranyérmet. A társcímvédő és budapesti világbajnok Gianmarco Tamberi már 2,27 méteren búcsúzott, igaz, esetében kérdés volt az is, hogy elindul-e, miután veseproblémák miatt lázasan kórházba szállították pénteken. A másik tokiói aranyérmes, a katari Mutaz Essza Barsim 2,34 méterrel lett harmadik. Az amerikai Shelby McEwen és Hamish Kerr is elsőre vitte a 2,36-ot, de 2,38 méteren mindháromszor hibáztak. Így holtverseny alakult ki, ám folytatták a küzdelmet, és a szabályok szerint elkezdtek "visszafelé" ugrani, az egyre kisebb magasságokra. Végül Kerrnek sikerült átjutnia a 2,34-en, ami a győzelmet jelentette. Férfi 5000 méteren Jakob Ingebrigtsen győzött. A nőknél 100 méter gáton szinte felrobbant a Stade de France, ugyanis a francia Cyréna Samba-Mayela meglepetésre a második helyre dobta be magát a szoros versenyben, megelőzve a címvédő Jasmine Camacho-Quinnt. A számot Masai Russell nyerte, aki az Egyesült Államok 1100. olimpiai aranyát szerezte meg - beleértve a téli játékokat is. Női 1500 méteren a világcsúcstartó kenyai Faith Kipyegon Rio de Janeiró és Tokió után harmadik diadalát aratta ezen a távon. Mindkét 4x400-as váltót az amerikaiak nyerték, a férfiaknál nagy csatában Botswana előtt olimpiai csúccsal, a nőknél viszont fölényesen.
Kínai diadal a szinkronúszás párosversenyében
A kínai Vang Liu-ji és Vang Csien-ji nyerte meg szombaton a szinkronúszók páros versenyét a párizsi olimpián. A győztes duóból mindketten tagjai voltak a szerdai csapatversenyben aranyéremes együttesnek is. A második helyen a brit (Kate Shortman, Isabelle Thorpe), a harmadikon a holland (Bregje de Brouwer, Noortje de Brouwer) kettős zárt.
A portugál Iuri Leitao és Rui Oliveira kettőse győzött férfi madisonban
A 200 körös, azaz 50 kilométeres páros pontversenyben - amelyben a tízkörönként rendezett sprintekben, illetve körelőny kiharcolásával lehet pontokat szerezni - Leitao és Oliveira 55 pontot gyűjtött. A második helyen, 47 ponttal az olasz Simone Consonni, Elia Viviani duó zárt. A dán Michael Mörköv - aki Tokióban Lasse Norman Hansennel volt aranyérmes - ezúttal új társsal, Niklas Larsennel tekert, és harmadikok lettek 41 ponttal.
Az Egyesült Államok nyerte meg a női labdarúgótornát
A Tokióban bronzérmes, négyszeres ötkarikás bajnok amerikaiak a fináléban Brazíliát verték meg 1-0-ra, a találkozó egyetlen gólját Mallory Swanson szerezte az 57. percben. A dél-amerikai együttes 2004 és 2008 után harmadszor lett olimpiai ezüstérmes. A harmadik hely a németeknek jutott.
Szép Balázs a 10., Bőhm Csaba a 13. helyen végzett öttusában
Egyiptomi győzelem született férfi öttusában, a két magyar közül Szép Balázs a 10., Bőhm Csaba a 13. helyen fejezte be a versenyt.
Norvég súlyemelőnő nyert aranyérmet
A párizsi olimpia súlyemelőversenyeinek utolsó előtti napján a nőknél is megszületett az első európai győztes a norvég Solfrid Koanda személyében. A 81 kilogrammosok vetélkedésében diadalmaskodott 275 kilós összetett eredménnyel. Koanda egyszersmind Norvégia történetének első olimpiai érmese is lett női súlyemelésben. Mögötte az az egyiptomi Sara Ahmed lett a második 268 kilóval, aki 2016-ban, a riói ötkarikás játékokon a 69 kilósok között végzett bronzérmesként. A párizsi sorrendben harmadik az ecuadori Neisi Dajomes lett 267 kilóval, ő 2021-ben, Tokióban olimpiai bajnoki címnek örülhetett a 76 kilogrammos súlycsoportban.
Varga Ádám elárulta, miért ezt a taktikát választotta
Tokióhoz hasonlóan Párizsban is ezüstérmet szerzett a kajakozó Varga Ádám. Elmondta, hogy melyik érem kedvesebb a szívének.
Technikai tussal kikapott Muszukajev Iszmail, a bronzért birkózhat
Muszukajev Iszmail 10-0-s pontállás miatt technikai tussal kikapott az iráni Rahmad Amouzadtól a párizsi olimpia szabadfogású birkózó-versenyeiben, a férfi 65 kg-os súlycsoportban.
Kopasz Bálint: ki fog derülni, hogy ezek után van-e kedvem folytatni
Címvédőként a harmadik helyen végzett a férfi kajakozók 1000 méteres döntőjében Kopasz Bálint. A 27 éves sportoló úgy érzi, a hajrája nem volt eléggé dinamikus.
Új-zélandi arany női golfban
Lydia Ko a négynapos tornán 278 ütéssel zárt, az ezüstérmes német Esther Henseleit 280-nal, a harmadik kínai Lin Hszi-jü Janet pedig 281-gyel. Az új-zélandi golfos - aki Rióban ezüst-, Tokióban pedig bronzérmet nyert - különösen a második és harmadik napon remekelt, a zárónapon elegendő volt számára 71 ütés is, hogy magabiztosan diadalmaskodjon. Henseleit szombaton sziporkázott, a 11. helyről jött fel a dobogó második fokára. Az új-zélandiaknak már nyolc aranyérme van Párizsban, ez náluk „csúcsbeállítás”, korábban egyszer, 1984-ben Los Angelesben szereztek ilyen sok aranyat.
Asztaliteniszben is csak a kínaiak nyertek aranyérmet
A kínai női válogatott – bár a nyító csatában óriási csatára kényszerült – 3-0-ra megnyerte a japánok elleni döntőt. Ezzel a sportág mind az öt aranyérme a kínaiaknak jutott, sőt, női egyesben még egy ezüstöt is nyertek.
Keszthelyi Rita: „Olimpiai éremmel szeretném befejezni a pályafutásomat”
A társszövetségi kapitány Mihók Attila büszke a magyar női vízilabda-válogatottra, amely az olaszok legyőzésével az ötödik helyen végzett a párizsi olimpián.
Történelmi kínai tarolás a műugróknál
A címvédő Cao Jüan nyerte a férfi toronyugrók versenyét, ezzel az olimpiák történetében először, mind a nyolc műugrószámban kínai siker született. A férfi toronyugrásban az aranyat az immár négyszeres olimpiai bajnok Cao Jüan érdemelte ki, aki 2012-ben Londonban szinkrontoronyugrásban, 2016-ban Rio de Janeiróban három méteren, míg három éve Tokióban toronyugrásban diadalmaskodott.
Csipes Tamara búcsúzik: olimpiáról olimpiára felülmúltam magam
Egyéniben egy ezüstéremmel zárta le pályafutását Csipes Tamara. A 35 éves kajakozó utolsó versenyéhez úgy állt oda, mintha csak Szolnokon lenne, csőlátással és nyugodtan tudott kajakozni. Büszke arra, hogy egy hétszeres olimpiai bajnoktól kapott ki, de azt nem tudja, fog-e neki hiányozni a sportág.
Kínai arany együttes kéziszercsapatban a ritmikus gimnasztikázóknál
A tavaly világbajnoki ezüstérmes kínaiak nyerték ritmikus gimnasztikában az együttes kéziszercsapatok versenyét. Minden válogatottnak két gyakorlatot kellett bemutatnia: egyet öt karikával, egyet pedig három szalaggal és két labdával. A második helyen a vb-címvédő izraeliek végeztek, a harmadik pozícióban pedig az olaszok zártak, akárcsak három éve, Tokióban.
Női kézilabdában Norvégia az olimpiai bajnok
A norvég válogatott 29-21-re legyőzte a házigazda, tokiói aranyérmes és világbajnok Franciaországot az olimpia női kézilabdatornájának fináléjában, Lille-ben. A finálé legeredményesebbje a tavalyi év legjobb női játékosának választott norvég Henny Reistad lett nyolc találattal.
Az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes norvég együttes győri kézilabdázói közül Kari Brattset mind a hat kísérletét gólra váltotta, a visszavonuló norvég Stine Oftedal ötször volt eredményes, Veronica Kristiansen nem talált be. Az ETO-tól távozó hálóőr, Silje Solberg nem tudott lövést védeni. A korábban Győrben is kézilabdázó, 44 esztendős Katrine Lunde két ötkarikás bronzérme mellé harmadik olimpiai bajnoki címét érdemelte ki, a sikerből 12 hárítással vette ki a részét a fináléban.
A Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO francia balátlövője, Estelle Nze Minko négy lövésből nem tudott eredményes lenni, a kapus Hatadou Sako három kísérletet hárított. A magyar bajnok és kupagyőztes Ferencvároshoz csatlakozó honfitársai közül Orlane Kanor öt gólt lőtt, Laura Glauser hat védéssel zárt.
Spanyolország nyerte a női vízilabdatornát
A spanyolok ötödik aranyérmét a női vízilabda-válogatottjuk nyerte a párizsi olimpián, miután 11-9-re legyőzte a döntőben az ausztrálokat. Az első negyed után 2-2-re, a félidőben 3-2-re, a harmadik negyed végén 7-5-re vezettek. Harmadik a holland, negyedik az amerikai, ötödik a magyaR CSAPAT LETT.
Súlyos nyaksérüléssel szállították kórházba a románok női birkózóját
A női 76 kilogrammos súlycsoportban szereplő román Catalina Axente birkózás közben egy dobást követően a tarkójára esett az amerikai Kennedy Blades ellen. Ellenfele összefogta a derekát és nagy ívű dobást indított hátrafelé. Axente a tarkójára érkezett, nyaka megbicsaklott, lábai pedig a feje fölött csapódtak a szőnyegbe. A kétszeres Eb-bronzérmes birkózó egyből a nyakához kapott és a földön maradt, ellenfele ijedten hajolt le hozzá, hogy megnézze hogy van. Az orvosok rögtön a segítségére siettek, majd 15 percen keresztül vizsgálták, mennyire súlyos a sérülése, végül hordágyon, nyakmerevítőben szállították kórházba Axentét. Román médiaértesülések szerint nem tört el a román birkózó nyaka, viszont erős fájdalmat érez a lapockájában, a román szövetség még nem adott tájékoztatást Axente állapotáról.
Ennyibe kerül a büfé az olimpián – de miért nincs sör?
A jegyek sem olcsóak a párizsi ötkarikás játékok versenyeire, de az ételért és italért is alaposan zsebbe kell nyúlniuk a szurkolóknak.
Az első kínai súlyemelőarany – ebben a kategóriában
A férfi súlyemelők 102 kilós kategóriájában a 22 éves kínai világbajnok, Liu Huan-hua győzött, 406 kilogrammos összetett eredménnyel. A rendre alacsonyabb súlycsoportokban eredményes ázsiai országnak ő az első képviselője, aki a mázsa feletti kategóriák egyikében tudott ötkarikás érmet nyerni. A második helyet 404 kg-mal az üzbég Akbar Djurajev szerezte meg, aki a 2021-es tokiói játékokon a 109 kilogrammosok mezőnyében volt olimpiai bajnok. A párizsi bronzérem a független színekben induló, fehérorosz Jevgenyij Cihancov birtokába került, aki 402 kilóig jutott. Ő a 2023-as rijádi világbajnokságon szintén harmadikként végzett a 102 kilósok súlycsoportjában.
Gulyás Michelle és Guzi Blanka is könnyedén teljesítette az elődöntőt
Gulyás Michelle gyakorlatilag megnyerte az elődöntőt, aztán hivatalosan harmadik lett, mert bevárta két közvetlen riválisát, a folytatás szempontjából ennek nincs jelentősége. Annak sokkal inkább, hogy Guzi Blanka a B csoportban előretört a negyedik helyre, így ő is ott lesz a vasárnapi döntőben.
Hajnalban a kórházban is járt Fábián Bettina
Éjjel lett rosszul.
A kenus Takács Kincső nyolcadik lett egyesben
A rajtnál szerzett lemaradását nem tudta behozni.
Megszerezte az ötödik helyet a női vízilabda-válogatott
Bár nem játszott jól, a rendes játékidő végén 11-11-re mentette az eredményt a magyar női vízilabda-válogatott az olaszok ellen, aztán 4-1-re megnyerte a szétlövést, övé lett az ötödik hely a párizsi olimpián.
A címét megvédő Garnbret a sportmászás első kétszeres bajnoka
Janja Garnbret címét megvédve nyerte az összetett számot a női sportmászóknál. Az ügyességi mászások után a legnagyobb esélyesnek tartott Garnbret állt az élen 84,4 ponttal. A szemmel láthatóan ujjfájdalommal küzdő, címvédő és aktuális világbajnok szlovén klasszis előnye négytized pont volt az ügyességi számban tavaly vb-harmadik amerikai Brooke Raboutou előtt, kettősük mintegy 25 ponttal előzött meg négy, egymáshoz nagyon közeli eredményt elérő mászót. A nehézségi mászás során az ügyességiben 39 pontot gyűjtő Mori Aj ért legközelebb a csúcsfogáshoz, 96,1 pontot szerzett, ezzel az utolsó előtti pozícióból az élre állt. Nem töltött ott sok időt a 20 esztendős japán versenyző, a 72 pontig jutó Raboutou, majd az osztrák Jessica Pilz is megelőzte, utóbbi az amerikaitól elmaradt az összetett pontszámban. A falnak utolsóként nekivágó Garnbret 84,1 pontig jutott, és előbb a leesés pillanatában bosszankodott, hogy nem érte el a fal tetejét, hogy aztán másodpercekkel később örömkönnyek között ünnepelje, hogy ő lett a sportág első kétszeres ötkarikás bajnoka.
Újabb dupla magyar dobogó a párizsi olimpián
A férfi kajak egyesek 1000 méteres futamában Varga Ádám a második, Kopasz Bálint a harmadik helyen végzett. A számot a cseh Dostal nyerte.
Muszukajev Iszmail szenzációs birkózással lépett még egyet előre, már elődöntős
Muszukajev iszmail 10-3-ra verte az azeri Haji Aliyevet a szabadfogású birkózók 65 kg-os súlycsoportjának egyik negyeddöntőjében. Az esti programban, az elődöntőben folytathatja.
Csipes Tamara ezüstérmes egyesben
Harmadik érmét szerezte Párizsban a magyar kajakozó.
Muszukajev Iszmail technikai tussal mutatkozott be
A világbajnok Muszukajev Iszmail technikai tussal nyerte meg első mérkőzését az egy kategóriával feljebb, 70 kilóban vb-ezüstérmes Ernazar Akmatalijevvel szemben.
Női kézilabdában Dánia, női vízilabdában Hollandia a bronzérmes
A dán válogatott nyerte a bronzérmet a női kézilabdatornán, mivel a harmadik helyért rendezett mérkőzésen 30-25-re legyőzte a svéd együttest. A dánoknál - akik tavaly a decemberi, dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokságon is a svédeket legyőzve lettek harmadikok - a Győr kapusa, Sandra Toft 16 védéssel, klubtársa, az irányító Kristina Jörgensen három góllal járult hozzá a medál megszerzéséhez. A svédeknél a győri Linn Blohm háromszor volt eredményes, a Debrecenbe érkező balátlövő, Kristin Thorleifsdóttir két kísérletéből egyik sem volt sikeres.
Női vízilabdában Hollandia 11-10-re legyőzte a címvédő Egyesült Államok válogatottját a bronzmérkőzésén. A találkozó elején még az amerikaiak voltak előnyben, a nagyszünetig négygólos előnyre tettek szert. Sőt, 3:55-tel a vége előtt is 10-7-re vezettek. Ám az utolsó fél negyed döntő változást hozott, a hollandoké lett a bronz. A hetedik helyet Görögország szerezte meg.
Nagy Bernadett nem bírt indiai ellenfelével
A 76 kilogrammos súlycsoportban szereplő Nagy Bernadett szombaton kikapott indiai ellenfelétől a nyolcaddöntőben, így már csak a vigaszági folytatásban bízhat a párizsi olimpia birkózóversenyén.
Takács Kincső bravúros evezéssel döntős
Takács Kincső az utolsó két húzással becsúszott az A-döntőbe. Bravúros teljesítményt nyújtott!
Mind a négy magyar kajakos futamgyőztesként került a döntőbe
Mind a női kajak egyes 500 méteren, mind a férfi kajak egyes 1000 méteren két magyar lesz a délutáni döntőben. Gazsó Alida Dóra és Csipes tamara, valamint Kopasz Bálint és Varga Ádám is megnyerte a középdöntőjét.
Szabó Szilvia: Lisa Carrington szenzációs, de Csipes Tamara szombaton meglepheti
Három érmet is nyertek a magyar egységek a párizsi olimpia pénteki kajak-kenu döntőiben. Az eredményeket Szabó Szilvia olimpiai ezüstérmes, 13-szoros világbajnok kajakozó értékelte.
Etiópia maratonfutásban szerezte meg első párizsi aranyérmét
Olimpiai rekorddal nyerte a szombat első versenysázámt az etiópiai Tamirat Tola. Második lett mögötte a szomáliai származású, belga színekben induló Bashir Abdi, harmadik pedig a kenyai Benson Kipruto. A 77 fős mezőny útja – akárcsak a gyaloglóké – a francia főváros történelmi nevezetességeit érintette, köztük a versailles-i kastélyt vagy az Eiffel-tornyot, a befutó az Invalidusok előtti téren volt.Tola eredetileg csak tartalék volt az etióp csapatban és Sisay Lemma sérülése miatt álhatott végült rajthoz. Eddigi legjobb olimpiai eredménye egy 2016-ban, Rióban a 10 000 méteren szerzett bronzérem volt. 2022-ben, Eugene-ben ő nyerte a világbajnokságot maratonfutásban. Az eddig minden újkori nyári olimpián a programban szereplő számban korábban négyszer született etióp siker, 1960-ban és 1964-ben a legendás Abebe Bikila, 1968-ban Mamo Wolde, 2000-ben pedig Gezahegne Abera győzött.
Kizárták a menekültcsapat egyik tagját
Politikai állásfoglalás miatt kizárták a párizsi olimpiáról a menekültcsapat egyik tagját, aki breaktáncban versenyzett. A 21 éves, afgán származású Manizha Talash, aki Madridban él és sportol, az első párharca előtt egy olyan köpenyszerű ruhadarabot viselt, amelyen a "szabadságot az afgán nőknek" felirat szerepelt. A sportolók számára tilos a politikai kinyilatkoztatás a játékokon, noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 2021-es, tokiói olimpia előtt enyhített némileg az erre vonatkozó szabályokon.
Újabb magyar éremesélyek szombaton
Négy sportágban (birkózás, kajak-kenu, öttusa, vízilabda) szerepelnek magyar sportolók a párizsi olimpia utolsó előtti versenynapján.
Márton Viviana: szeretném, hogy mindenki megőrüjön
A legújabb magyar olimpiai bajnok Tenerifén született, ikertestvére tanácsaival, spanyol és finn edzői felkészítéssel jutott el a csúcsra 18 évesen.
Iman Helif megszerezte az aranyat
A Hámori Lucát a negyeddöntőben búcsúztató és a szereplésével botrányt kavaró algériai Iman Helif egyhangú pontozással nyerte a női 66 kilós döntőt kínai ellenfelével szemben. Az afrikai bokszoló indulása óriási visszhangot váltott ki világszerte, mert a tavalyi világbajnokságról a nemzetközi sportági szövetség (IBA) kizárta túl magas tesztoszteronszintje miatt, Umar Kremlov, az IBA elnöke pedig azt mondta, hogy a vizsgálatok szerint a férfiakra jellemző XY kromoszómája van, a NOB azonban engedélyezte az olimpiai indulását.