- Szakértő: Joe Biden magától nem lépett volna vissza, személyes okok miatt is ragaszkodhatott a hatalomhoz
- A demokrata vezetők máris szavaztak Kamala Harris jelöltségéről
- Szakértő: Joe Biden visszalépése után olyan folyamat jön, amely nem igazán demokratikus
- Ezek a momentumok vezettek Joe Biden döntéséhez - Máris Kamala Harris ellen készül Donald Trump
- Megszólalt Donald Trump Joe Biden visszalépéséről
- Felrobbant az internet Joe Biden visszalépése után - politikusok reakciói
Bár Joe Biden vasárnap – mintegy négy hónappal az elnökválasztás előtt – közölte, hogy engedett a nyomásnak és feladja tervét, hogy megmérkőzzön egy második elnöki mandátumért, végül szerdán intézett televíziós szózatot az amerikai néphez, hogy elmondja döntése okát.
„Úgy döntöttem, hogy az előrelépés legjobb módja, ha átadom a fáklyát a fiatalabb generációnak, és ez a legjobb módja a nemzet egyesítésének” – fogalmazott az elnök a mintegy tízperces, az országos televíziókban is közvetített megszólalásában.
A visszalépéséhez vezető, elmúlt hetekben történtekkel kapcsolatban kijelentette, világossá vált számára, hogy egységre van szükség a pártjában. Hangsúlyozta, hogy a második elnöki ciklusra is voltak tervei, de megfogalmazása szerint semmi, a személyes ambíció sem lehet fontosabb a demokrácia megmentésénél.
Utóbbi kifejezéssel – bár név szerint nem említette – republikánus ellenfelére, a nemrég egy merényletet túlélt Donald Trumpra utalt, akiről korábban azt mondta: megválasztása esetén az első naptól diktátorként viselkedne. Úgy fogalmazott: Amerikának választania kell a remény és a gyűlölet között.
Joe Biden ismét támogatásáról biztosította alelnökét, Kamala Harrist mint elnökjelöltet, akit tapasztaltnak, keménynek és a posztra alkalmasnak nevezett.
„Amerika határvonal előtt áll. A most meghozott döntések meghatározók lesznek az amerikai nemzet és a világ számára egyaránt a következő évtizedekben”
– hangoztatta.
Joe Biden közölte, hogy az elnöki mandátumából hátralévő hat hónapban hivatali feladataira kíván összpontosítani. Tervei között említett gazdasági intézkedéseket, többi között a gyógyszerek elérhetőségének javítását, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés szélesítését, valamint klímapolitikai lépéseket és a szövetségi Legfelsőbb Bíróság reformját.
Hangoztatta, hogy továbbra is nemzetközi összefogást szorgalmaz „Putyin megállítására”, és a NATO-ban elért egység mintájára hasonlót szeretne létrehozni a csendes-óceáni térségben is a szövetségesekkel.
Miközben az amerikai fővárost nagyszabású tüntetések rázták meg Benjamin Netanjahu, izraeli miniszterelnök látogatása miatt, Biden külön kitért arra, hogy tovább dolgozik „a gázai háború leállításáért, a túszok hazaviteléért és a közel-keleti békéért”.
Joe Biden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokban nincs helye politikai erőszaknak, vagy az erőszak bármely más formájának.