Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke korszakelemző véleménycikket írt a Növekedés.hu portálra a magyarországi lakáspolitikával kapcsolatban.
Szerinte be lehet vallani, hogy a magyar gazdaságpolitika egyik gyenge pontja volt ez a terület, az intézkedések bármilyen jóindulatúak is voltak, visszafelé sültek el. Utoljára szerinte az első Orbán-kormány mutatott fel jelentős eredményt a 2000-es otthonteremtési programmal, amit aztán a 2002-es kormányváltás kútba vetett.
"Azóta
a lakásépítés nem képes sem mennyiségi, sem minőségi szempontból elérni az akkori szinteket"
- állapította meg a jegybankelnök.
Megítélése szerint új lakáspolitikai ciklust a 2014-es "válságmenedzselés" teremtett, amikor kivezették a devizahiteleket, ám "az új lakáspolitika már indulásakor több sebből vérzett", nem volt gazdája, kiérlelt stratégiája, féloldalas eszközöket alkalmazott,
robbanásszerű árnövekedést gerjesztett - 2014 óta Budapesten 184 százalékkal, országosan a duplájára drágultak az ingatlanok -
és csak a keresletet erősítette, a kínálatot nem. További problémaként említette, hogy az építkezéseket nem hangolták össze területpolitikákkal, közlekedési elgondolásokkal, szakképzéssel és anyagipari beruházásokkal. Nem mellékesen pedig: egyetlen sikeres nemzetközi példát (osztrák, amerikai, dán) sem vett figyelembe.
"Ennek lett a következménye a mai fenntarthatatlan lakáspolitikai és ingatlanpiaci helyzet (...), 15 év kell ahhoz, hogy a medián jövedelemből megvásárolhassunk egy 90 négyzetméteres ingatlant" - figyelmeztetett.
Arra is rámutatott, hogy Budapest a 6. legdrágább ingatlan- és ingatlanbérlet-árú az európai fővárosok között.
És hogy mit javasol?
"Nyeljünk egyet és kezeljük a lakáspolitikát az egyik legnagyobb tartalékként! Kell egy vízió, egy stratégia és egy fenntartható lakáspiacot eredményező kormányzati szervezet.
Kormányzati és szakmai közmegegyezés kell a lakáspolitikáról."
Szerinte Ausztriát csak úgy lehet utolérni, ha mindenben, ami alapkészség - a lakáshoz való hozzáférés ilyen -, legalább olyan jók vagyunk, mint ők, miközben néhány új területen innovatívabbak, gyorsabbak és rugalmasabbak.