- Ez már tényleg a klímaváltozás, döbbenetes magyar rekordok dőltek meg
- Áttörte a 20 fokot a keddi csúcs - mutatjuk, hol
- 21 fokot is mértek hétfőn Magyarországon - térkép
- Új európai időjárási rekord született
- Világszerte hőmérsékleti rekordok fognak most megdőlni - itt a magyarázat
- Kiszáradás - Európa már most egészen más, mint amilyennek ismertük
Február elején nyolc nap alatt tizennégy különböző melegrekord – köztük hajnaliak is – dőlt meg idehaza, ebből öt országos, kilenc pedig fővárosi csúcs volt. Új országos napi melegrekordot két napon jegyeztek fel: február 10-én Szegeden 20,2 Celsius-fok volt, ami egy fokkal haladta meg a korábbi rekordot, majd másnap Gyomaendrődön 20,9 Celsius-fokot mértek, ez pedig 0,8 fokkal volt melegebb, mint a korábbi csúcsérték.
Az évszakhoz képest rendkívül enyhe februári idő a meteorológusokat is meglepte. Gaál Áron, a HungaroMet munkatársa az InfoRádióban elmondta: kedden a legmagasabb hőmérséklet országos átlaga 11 Celsius-fok volt, ami nagyon szokatlan, hiszen a korábbi években, évtizedekben általában 5 fok körüli hőmérsékleteket mértek februárban Magyarországon. „Ez azt jelenti, hogy most olyan idő van, mint régen március végén” – tette hozzá a meteorológus.
Megítélése szerint a mostani enyhe időjárásnak az év későbbi szakaszában „meglehet a böjtje”. A 2023-as esztendőt hozta fel példaként, amikor a január 4,5, míg a február 1,6 fokkal haladta meg országos átlagban a sokévi átlagot, majd áprilisban már „igencsak fáztunk”. Tavaly a második tavaszi hónapban mintegy 2 fokkal volt az átlag alatt a hőmérséklet, majd szeptember-október környékén Gaál Áron megfogalmazása szerint „szinte nem akart véget érni a nyár”.
Hozzátette: idén a klímaváltozás miatt a szélsőséges időjárási események számának és intenzitásának növekedésével kell számolni Magyarországon is.
Gaál Áron megjegyezte az utóbbi évek napi maximum hőmérsékleti rekordjait megvizsgálva „ijesztő tendenciát” mutat a február, ugyanis ebben a hónapban tizenöt napi rekord 2000 után született, és „még ijesztőbb képet” fest, hogy további kilenc csúcsot pedig 1990 után mértek. Ez azt jelenti, hogy
az elmúlt 34 évben összesen 24 napi melegrekordot regisztráltak csak februárban.
„Rekord közeli hőmérséklet gyakorlatilag az év bármely szakában előfordulhat, mint ahogy ez a példák szerint meg is történik. A tendencia ilyen szempontból eléggé ijesztő, de persze előfordulhatnak olyan periódusok is, amikor a sokévi átlag alatt marad a hőmérséklet” – magyarázta a meteorológus.
Gaál Áron végül elmondta: nem a szokatlanul meleg vagy éppen hideg időjárás a figyelmeztető jel számunkra, hanem az, hogy a szélsőséges események egyre gyorsabban váltogatják egymást.