- Itthon is terjed a sertéspestis a vaddisznók között, nőtt a fertőzött terület
- Általános tűzparancsot adtak ki a szlovákiai, vadon élő disznókra
- Szokjunk hozzá az egyre drágább sertéshúshoz!
- Sertéspestis: zéró tolerancia nélkül bekövetkezhet a katasztrófa a szomszédban
- Szlovákiával kell összefognunk a sertéspestis ellen
Hajdú-Bihar-megyében eddig közel ezer, afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznót találtak, de házi sertést egyet sem, ennek ellenére a Tisza-tó környékén - Poroszlón és másutt - úgy döntöttek, százas nagyságrendben végeznek a vaddisznókkal - írja a Heol.hu.
Fertőzés gyanúja miatt Hevesben hat településen, 32 kis létszámú telepen 358 házi sertést ölt le az állategészségügyi hatóság. Az ezt követő laborvizsgálatok a betegség jelenlétét nem igazolták.
A lap által megkérdezett falubeliek szerint a százas, ezres nagy telepeken is voltak intézkedések, bár ezt egy kiskörei tulajdonos cáfolta.
Dormándon nem tudtak arról, hogy valahonnan disznót vittek volna el a faluban, de Poroszlóról, Kömlőről, Kisköréről hallottak esetet.
Poroszlón azt mondták, a község összes házi sertését leölték, a parti erdő bűzlött a vaddisznótetemektől.
Egy gazda úgy tudja, Kiskörén kezdődött a járvány, a Tisza nemcsak PET-palackot, de sok vaddisznótetemet is vitt arra. Kártérítést kap, de nem az állatok valós értékét fizetik ki. Hat hónapig nem tarthat sertést, ahogy más sem.
Úgy hírlik, Kiskörén, Tiszanánán, Újlőrincfalván is ürítettek ki ólakat, de nemcsak a Tisza jobb partján ütötte föl a fejét a fertőzés, hanem Abádszalókon, Tiszaszentimrén és Bánhalmán is.
Az első kitörés, 2018 áprilisa óta 980 afrikai sertéspestisben elpusztult vaddisznót jelentettek a megyében. Ezek előfordulása főleg a Mátra térsége volt, térképen nyomon követhető, melyek a fertőzött területek, hány esetet azonosítottak.