eur:
389.42
usd:
361.53
bux:
68395.29
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Az aradi vértanúk és az uniós csatlakozás

Románia 2007-es európai uniós csatlakozása állt az aradi vértanú halált halt tábornokok emlékhelyén elmondott szónoklatok középpontjában. Az aradi Szabadság-szobornál mintegy másfél-kétezren hallgatták meg Göncz Kinga és Markó Béla beszédét.

Magyarországnak is sikere, hogy Románia 200. január elsején csatlakozik az Európai Unióhoz. Erről Göncz Kinga külügyminiszter beszélt Aradon, a 13 vértanú emléknapján a tiszteletükre állított Szabadság-szobor lábánál. Amint a miniszter asszony hangsúlyozta, reményei szerint a magyar és a román nemzet Európai Unión belüli együttélése érdemi minőségi változásokhoz vezet, és a kapcsolatokat egyre kevesebb nemzetállami bürokratikus elem akadályozza.

Úgy vélte, Romániának is immár több lehetősége nyílik arra, hogy a többség mellett a kisebbségnek is támogató hazájává váljék. Azt is hozzátette azonban, hogy senkinek nem szabad álltatnia magát, az integráció elsősorban lehetőség, amellyel tudni kell élni.

A miniszter szerint a magyar-magyar kapcsolatokban is új fejezet kezdődik: az eddigi támogatott-támogató rendszer helyét a kölcsönös felelősségvállaláson és együttműködésen alapuló rendszernek kell átvennie.

Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese is kitért beszédében Románia EU-csatlakozására. A politikus úgy vélte, január elsejével véget ér a magyarországi és az erdélyi magyarok szétszakítottsága, az Európai Unió új esélyt a magyarságnak. Szerinte a tavalyelőtt helyreállított Szabadság-szobor bizonyítja, hogy Erdélyben is lehetséges a szabadság, az egyenlőség, a testvériség, de azt sem hallgatta el, hogy a csatlakozás nem jelenti a gondok megoldásának a biztosítékát.

"Látjuk, mi történik Szlovákiában és mi van Magyarországon, és itt, Romániában sem igazán szabad, nem igazán egyenlő, nem igazán testvér még a magyar" - fejtette ki Markó Béla. A tábornokok emlékhelyén mintegy másfél-kétezres tömeg rótta le kegyeletét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Az Európai Bizottság meglépi azt Lengyelországgal, amit Magyarország is szeretne

Az Európai Bizottság meglépi azt Lengyelországgal, amit Magyarország is szeretne

Az Európai Bizottság hétfőn elindítja azt a folyamatot, amelynek célja, hogy hivatalosan is lezárja a Lengyelországgal a jogállamiság hiányosságokról szóló évek óta tartó vitát – közölte három, a tervet ismerő személy a Financial Times-szal. A tavalyi választásokat követően a Donald Tusk vezette EU-párti lengyel kormány februárban tervet terjesztett elő az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítására, amelyet még a Jog és Igazságosság Párt által vezetett párt terjesztett elő.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×