- Rusvai Miklós: a járványnak kedvező tényezők állnak nyerésre
- Kína eltörölte az egyik legkínzóbb Covid-szabályt
- A felpörgő kínai Covid megint betesz a gyártásnak
- Müller Cecília: semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy ötödik Covid-oltás szükséges
- Salát Gergely: ha Kína tüsszög egyet, az egész világ megfázik
- Melyik öt ország viszi most a hátán a világgazdaságot?
Az Amerikai Járványügyi Központ becslése az, hogy az XBB15 kódnevű, omikron „szupervariáns” felelős a szilveszter előtti hét amerikai koronavírus-fertőzéseinek 40 százalékáért. Az előző héten az új vírustörzs még csak 20 százalékkal „vette ki részét” a fertőzésekből.
Szakértők megjegyzik, hogy még nem tudnak eleget a törzsről. Egy részük azonban attól tart, hogy eredményesen játssza ki a védőoltások vagy korábbi fertőzések nyomán megjelent antitesteket.
„Az XBB15 jobban terjedhet, mint más variánsok, de azt nem tudjuk, hogy súlyosabb betegséget okoz-e... szorosan figyelemmel követjük, hogy lássuk, hogyan szállnak szembe vele vakcináink és kezeléseink” – közölte a befolyásos amerikai járványügyi központ (CDC).
Az Egészségügyi Világszervezet az újévben – három évvel a világjárvány elismerése után – készült deklarálni, hogy véget ért a koronavírus-pandémia. Legalábbis december közepén még ebben reménykedett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz. A szervezet főtitkára akkor megjegyezte: az emberiség 2 ezer milliárd dollárt költ háborúkra és elmondta, hogy nagybátyját a sajtóesemény előtt ölték meg az eritreai csapatok a forrongó, etiópiai Tigray-régióban. A Covidról szólva viszont hozzátette: egy évvel ezelőtt heti 50 ezer ember halt meg a fertőzés nyomán, míg december közepén kevesebb, mint 10 ezer.
Most, hogy a példátlan tiltakozások után Kína feloldotta az utóbbi évek legdrákóibb karanténszabályait, felmerült, hogy újabb hullám jöhet.
Eric Feigl-Ding amerikai járványügyi szakértő a Twitteren nem épp udvariasan azt írta, hogy az Amerikai Járványügyi Központ „királyi baklövést” követett el, mert „nem jelezte előre”, hogy megugranak a szupervariáns-fertőzések.
„A kórházba kerültek száma már a tavaly téli őrült omikron-szintet súrolja” – írta. Szerinte az adatok ráadásul hiányosak és így rosszabb is lehet a valós helyzet.
„Nem kongatjuk eléggé a vészharangot a hullám miatt” – tette hozzá, azt állítva, hogy az amerikai szennyvíz-mintákban magasabb a SARS-CoV-2 vírus aránya, mint 2020 tavaszán.