Bejött a papírforma, szerdától Boris Johnson Nagy-Britannia új miniszterelnöke. A konzervatív pártvezéri és így kormányfői posztról szóló belső szavazáson azonban a vártnál jobb eredményt ért el vetélytársa, a mérsékeltebbnek tartott Jeremy Hunt, de fele annyi voksot kapott, mint az euroszkeptikus fő esélyes Johnson.
Theresa May leköszönő miniszterelnök azonnal gratulált utódjának és azt írta a Twitteren: itt az ideje, hogy a konzervatívok együtt dolgozzanak a brexit megvalósításán. Ugyanakkor egy olyan uniós kilépést emlegetett, amely „az egész Egyesült Királyság számára előnyös lesz”.
A cél: távol tartani a munkáspárti Jeremy Corbynt a kormányra kerüléstől.
Johnson megválasztása előtt a leköszönő May-kabinet egy újabb tagja, Sir Alan Duncan befolyásos külügy államtitkár mondott le, aki egy parlamenti lépéssel még akadályozni is próbálta Johnson megválasztását. Ez a lépése azonban elbukott.
Duncan elköszönő levelében azt írta: „tragikus, hogy amikor Európa és más régiók domináns intellektuális és politikai ereje lehettünk volna, minden egyes munkanapunkat a brexit sötét fellege alatt kellett eltöltenünk. Sajnálom, hogy véget ért az Ön miniszterelnöksége, jobbat érdemelt volna” – írta a brexitbe belebukott May-nek.
Egyes elemzők szerint közben az ambícióját végre megvalósító Johnson „pengeélen fog kormányozni”.
„Megkapja a mandátumot a megállapodás nélküli brexitre, de nem lesznek mézeshetek, nem élünk normális időket” – írta elemzésében a Sky News.
Johnson fő fejfájása az lehet, hogy elveszítheti a parlamenti többségét
– azaz az épphogy kormányozni képes Maynél is kevesebb támogató képviselője lehet, ami előrevetíti egy előrehozott választás és egy esetleges munkáspárti győzelem lehetőségét. Küszöbön áll az időközi választás, ahol képviselőt veszthet a liberális-demokraták javára.
Megválasztása előtt egy sor konzervatív miniszter – egyben képviselő - választotta a távozást, mintsem hogy vele dolgozzon, sőt azt is jelezték: ők az általa lehetőségnek tartott „kemény brexit” megakadályozásán lesznek. 47 parlamenti képviselő mondott nemet a frakciófegyelemre múlt csütörtökön, megpróbálva megakadályozni, hogy Johnson egy procedurális trükkel a brexit kilépési határidőhöz időzítse a parlamenti szünetet és így megakadályozza, hogy a törvényhozás blokkolja az alku nélküli kilépést.
Ez elvezethet egy olyan patthelyzethez, amibe May már belebukott, és felmerül a lehetőség, hogy ismét csúszhat a britek távozása az EU-ból.
Kommentátorok szerint Johnson első és legfontosabb célja az lesz, hogy túlélje az első száz napját. Ezt követően viszont a nagy feladat számára a brexit-ígéretek betartása és az optimista brexit-jövő megvalósítása lesz – de parlamenti támogatás nélkül előrehozott választásokra kényszerülhet.