Nyitókép: PTE1367/YouTube

Jakab Ferenc: nagyon nagy az esély az indiai mutáns itthoni felbukkanására

Infostart / InfoRádió - Tatár Tímea
2021. május 20. 10:24
Lezárult a laboratóriumi szakasz a Pécsi Tudományegyetem és az osztrák Cebina vakcinafejlesztési kísérletében, jelenleg már az állatkísérleti fázist tervezik – mondta el Jakab Ferenc virológus a Pécsi Tudományegyetem videójában.

A laboratóriumi vizsgálatok után az első lépés, hogy beszerezzék az engedélyeket az állatkísérleti fázishoz – amint ez a kezükben van, tudják folytatni a vakcinafejlesztési vizsgálatokat, ismertette Jakab Ferenc. A virológus szerint ez azonban egy nagyon hosszú folyamat, ezért nem is úgy tervezik, hogy ennek a járványnak a végét fogja jelenteni a vakcina. Mint fogalmazott, anélkül, hogy műhelytitkokat árulna el, az általuk fejlesztett vakcina egy többkomponensű, több lábon álló szer lesz, ami nemcsak a mostani variánsokra, hanem a későbbi koronavírus-járványok alkalmával is hatékony lehet.

Jakab Ferenc szerint

a brit variáns szinte már kiszorította az eredeti vuhani vírust, ami pedig most ad okot az aggodalomra, az az indiai mutáns,

amit duplavariánsnak is neveznek, amely magyarországi felbukkanására nagyon nagy az esély. Éppen ezért elengedhetetlen a járványügyi monitoring és a törzsek folyamatos vizsgálata, hogy mihamarabb kiszűrjék az indiai variánst, amennyiben „megérkezik”, gátat szabva a – másodlagos – terjedési láncoknak.

Az új variánsokkal szemben a vakcinahatékonysági vizsgálatok folyamatosak, a jelek szerint, ha nem is százszázalékos, de valamennyi védettséget biztosan adnak a most használt védőanyagok. Az, hogy ez miként fog változni a jövőben, ugyanakkor még nem tudható, jegyezte meg a virológus, aki szerint fel kell készülni arra, hogy az oltásokat és azok komponenseit módosítani kell.

A professzor arra is kitért, vakcinafüggő, hogy az új variánsok oltóanyagokba történő integrálása mekkora munkával jár. Míg ez az RNS-vakcinák esetében egy kis művelet, hiszen elégséges ismerni az új variánsok genetikai állományát, addig az első generációs oltóanyagoknál jóval nagyobb feladat, hiszen ott előröl kell kezdeni a folyamatot magával a vírussal. „Tehát

hatalmas előnye a második- és harmadik generációs vakcináknak, hogy igazából a vírus sem szükséges hozzájuk, elég ismerni a genetikai állományokat.”

Jakab Ferenc szerint az oltási kampány további fokozásával, az oltási kedv emelkedésével és a járványügyi intézkedésekkel, előbb–utóbb ki tudunk lábalni a járványból, és lesz egy relatíve kellemes és szabad nyarunk.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Jakab Ferenc: relatíve kellemes és szabad nyarunk lehet – videó
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást