Hat halfaj fogási tilalma kezdődött meg április 15-én, azóta május 2-ával a ponty, a harcsa és a compó fogási tilama is életbe lépett.
"Ebben az időszakban a természetes szaporodási időszakuk van ezeknek, szükség van az állománypótlásra" - indokolt az InfoRádióban Csachné Rubint Etelka, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások igazgatóhelyettese.
Az új tilalom május 31-éig tart, kivéve a kősüllőnél, ennek esetében június 28. éjfélig van korlátozás. Jó hír is van a horgászok számára, ugyanis április 30-án szabadult a tilalom alól a fogas, a balin és a sügér.
A tilalmakkal kapcsolatban arra kell még figyelni, hogy egyes vizeken lehet még eltérés.
"Például a harcsa esetében nem vonatkozik a tilalom a 100 centiméternél hosszabb egyedekre, de lehet olyan vízterület, ahol a halgazdálkodó mégis tiltja ezen példányok kifogását. Mindig meg kell nézni a területi engedélyt" - figyelmeztetett.
Ugyanakkor vannak olyan felületek, ahol a tilalmi idők sem érvényesek, ugyanis a halszaporodás sem biztosított, és a halgazdálkodási hatóság felmentést adott a tilalom alól.
A tilosban fogdosók halvédelmi bírságra számíthatnak, például
egy tilalmi időben kifogott, 10 kilós pontynál akár 150 ezer forint is lehet a hal értéke, minimálisan ez lesz a kiszabható bírság.
De sok esetben nagyobb büntetés, hogy az adott halfogót eltiltják a horgászati tevékenységektől - 3 hónaptól 3 évig terjedő időre. Ettől komoly visszatartó erőt várnak a jogalkotók.