Meglepő, de a légitársaságok vadásznak a használt repülőkre. Az Avolon lízingcég szerint az ágazat számára már most is mintegy 3000 gép „hiányzik”.
Most, miután a levegőben szakadt ki egy MAX 9-es Boeing nyílászárója, a cég korlátozta a gyártást. Ennek nyomán a légitársaságok egyre inkább arra kényszerülnek, hogy hosszabb ideig tartsák üzemben a régebbi gépeiket. A fejfájást csak fokozza számukra, hogy a hajtóműhiánytól kezdve az ellátási láncok bajain át a világ számos részén hirtelen visszaesett utazási kedvig sok kellemetlenséggel szembesülnek.
"Ez csak súlyosbítja a kínálathiányt és kitolja azt az időpontot, amikor visszatérhetünk a kiegyensúlyozott piacra" - mondta George Dimitroff, a Cirium légiközlekedési elemző cég elemzője, aki új látja, hogy
minimum 2027-ig tartanak majd a nehézségek.
A légitársaságok magasabb árakat fizetnek, hogy biztosítsák a kereslet kielégítéséhez kellő méretű flottát, mert a nemzetközi felügyelőszerv szerint az idén rekordszámú, 4,7 milliárd utasra kell felkészülni - emlékeztet tudósításában a Reuters.
A kínálat szűkössége a héten Dublinban, a vezető lízcingcégek találkozóján is téma volt.
A szokásoktól eltérően most néhány légitársaság inkább megvásárolja az eddig bérelt gépeket, minthogy lízinghosszabbításról tárgyaljon - hangzott el a találkozó margóján. Ez annak a jele, hogy "a légitársaságok tudják, hogy a fennálló problémák nem fognak egyhamar megoldódni" - tette hozzá a forrás.
A világ polgári repülőgépparkjának több mint fele lízingelt gép. Ezeknek a gépeknek a bérleti árai már jóval a január 5-i Boeing-malőr előtt is emelkedtek.
A MAX-ot megelőző, 10 éves Boeing 737-800-asok tipikus bérleti díjai 2024 januárjában havi 220 ezer dollár körül voltak, szemben a 2023. januári 183 ezer dollárral és a 2022. évi 156 ezer dollárral.
A légi cégek tulajdonában lévő repülőgépek átlagéletkora 2024-ben 16 év volt, szemben a 2019-es 14 évvel. A gépeket jellemzően 25 évig használják, de ennél tovább is repülhetnek, és ugyanolyan biztonságosak, mint az új gépek, ha megfelelően karbantartják őket, mondják szakértők.
"A légitársaságok és a lízingcégek dönthetnek úgy, hogy befektetnek az idősebb repülőgépek karbantartásába, hogy azok még négy-öt évig működjenek" - mondta Andy Cronin, az Avolon vezérigazgatója, ami jó hír a karbantartó cégeknek.
Az utasszállító repülőgépek hiánya közben nehézségeket okoz a régebbi utasszállítókat megöröklő és átalakító légi áruszállító ágazatnak, amely értéke alapján a világkereskedelemben eladott termékek egyharmadát továbbítja.