Rezsimváltás egy baloldali diktatúrának tartott országban? Venezuelában sokan azonosítják Nicolas Maduro elnököt a gazdasági káosszal, amely nyomán megszokottá vált a hiperinfláció, a sorbanállás és az áruhiány. A pénzügyi válság odáig fajult, hogy a hatóságok közölték: saját kriptovalutát vezetnek be.
Az Egyesült Államok most belépett a folyamatba azzal, hogy az ellenzék vezérét ,Juan Guaidót ismerte el az ország törvényes államfőjének. A Trump-kormányzat ezzel új fejezetet nyitott a marxista gyökerű Maduróval való szembenállásban.
A hadsereg könnygázzal oszlatta a kormányellenes tüntetőket Caracasban, Maduro pedig azt mondta: megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat. Az összes amerikai diplomata 72 órát kapott, hogy elhagyja az országot.
„Az Egyesült Államok birodalmi kormányzata egy ellenünk irányuló puccsot vezet. Bábkormányt akarnak létrehozni, amit irányíthatnak. Takarodjatok”
– közölte Maduro elnök.
Ezt megelőzően az ellenzéki Guaido hívei előtt jelképesen letette a hivatali esküt.
Felszólította a képviselőket: emeljék fel a kezüket és esküdjenek meg, hogy „helyreállítják a demokráciát és az alkotmányosságot”. Hívei erre lelkesen felugrottak és ünneplésben törtek ki, majd elénekelték a himnuszt.
Az ellenzék által uralt Nemzetgyűlés eddigi elnöke azt mondta:
ideiglenes kormányt hoz létre.
A lépésre már hetek óta lehetett számítani, egészen azóta, hogy Guaido január 11-én – mindössze egy nappal Maduro újabb elnöki periódusának kezdete után - azt mondta: hajlandó átvenni az elnökséget.
A parlament és körülbelül 60 ország akkor jelezte: nem ismeri el Madurót államfőként és különböző alkotmányos kitételek miatt 35 éves ellenfelének kell átvennie a kormányzást. Az ok: sok ország csalásnak minősítette Maduro választási győzelmét.
Az ellenállás vezetőjévé most az Trump-kormányzat vált, az amerikai elnök közölte: az ellenzéki vezetőt tartja Venezuela elnökének, mert „a parlament az egyetlen hatalmi ág, amelyet szabályosan választott meg a nép az országban”.
Guaido elismerésében az Egyesült Államokat követte Kanada és több latin-amerikai állam, így Brazília és Argentína is. Az Európai Unió általános választások kiírását sürgeti, míg az orosz parlament elítélte a külügyi bizottság szerint puccsal felérő megmozdulást.
A venezuelai hadsereg ugyanakkor egyelőre Maduróhoz lojális és külvilág által támogatott riválisnak a katonákra is szüksége lesz hatalma megerősítéséhez. A Maduróhoz hű nemzeti gárda szerdán könnygázzal próbálta megakadályozni a barikádokkal tűzdelt Caracasban az ellenzéki érzelmű polgárok gyülekezését. A rendőrség több ezer embert előállított.
A Maduróhoz lojális biztonsági szolgálatok most „hazaárulás” vádjával megpróbálhatják letartóztatni az ellenzéki elnököt.