Még nem tudható, megállapodásos Brexit folyamata kezdődik-e el 2019 márciusában, vagy a kilépés után kell az angoloknak külön egyezményekkel rendezniük politikai és gazdasági kapcsolataikat. Az már azonban bizonyos, hogy az Európai Unió Nagy-Britanniában dolgozó állampolgárai a szigetországban maradhatnak és továbbra is ingyenes egészségügyi ellátást vehetnek igénybe.
A tavalyi adatok szerint 3 millió 800 ezer külföldi él Nagy-Britanniában. Eddig bizonytalan volt, milyen jogokat biztosít számukra a brit kormány a Brexit után. Most adatok szivárogtak ki, amelyek szerint
a szigetországban maradhatnak, és változatlanul jár nekik az egészségügyi ellátás, sőt: szükség esetén a szociális segély is; továbbá, kihozhatják családegyesítésképpen a legközelebbi rokonaikat.
Néhány nappal ezelőtt a Brit Iparszövetség javasolta, hogy a Brexit után munkanélküli segélyt ne kaphassanak Angliában a vendégmunkások, de úgy látszik, ezt az indítványt elvetették.
Miért ilyen nagylelkű Anglia? Elsősorban azért, mert egyes területeken komoly munkaerőhiánnyal küzd. Építőmunkásnak nem mennek az angolok, mert az nehéz testi munka, a lengyelek pedig örömmel vállalják.
Égető szükség van vendégmunkásokra az építőiparban, a mezőgazdaságban, az egészségügyben és a szociális gondozásban.
A megállapodások nélküli Brexit esetére a bit kormány 83 különböző szakterületet felölelő tervezeteket dolgozott ki, az elsőt a jövő héten teszik közzé és a foglalkoztatást érinti.
A vendégmunkások számára kedvező feltételeket nyújtó szabályokért cserében az angolok cserében elvárják, hogy az Európai Unió hasonló jogokat biztosítson a területén dolgozó briteknek, valamint annak a több százezer angolnak, aki nyugdíjasként Európa déli tájain, főként az olcsó Spanyolországban telepedett le.