Donald Trump az elmúlt napokban sem vett vissza sokkoló retorikájából, példa volt erre, ahogy először lehetetlen helyzetbe hozta brit vendéglátóját, Theresa Mayt – ellenfele méltatásával és brexit-terve leminősítésével. A brit tartózkodását élvező elnök egy nappal később hátraarcot csinált és szent volt a béke.
Kérdés, hogy mindezek ismeretében mire lehet számítani tőle azután, hogy közölte: az Európai Unió Amerika ellensége. A Fehér Ház ura erről a CBS Newsnak adott interjújában beszélt azt megelőzően, hogy Helsinkibe indult volna, hogy ott találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Ellenségek, de nem "úgy"
Trump azzal finomította bombasztikus mondatát, hogy hozzátette:
az EU ellenség, abban az értelemben, „amit csinálnak velünk a kereskedelem terén”.
Mindez azután hangzott el tőle, hogy masszív büntetővámokkal sújtotta az európai acél- és alumínium-importot és hasonlóra számíthatnak az uniós autógyártók is. Közben Brüsszel is visszavágott, olyan termékeket büntetve, amelyek a Trumpot erősen támogató szövetségi államokból származnak.
Az elnök, akit ellenfelei folyamatosan azzal vádolnak, hogy az orosz állammal összejátszva nyerte meg a 2016-os elnökválasztást, Oroszországot is ellenségnek nevezte „bizonyos tekintetben”. Kína is megkapta az ellenség minősítést, bár „ez nem jelenti azt, hogy ők rosszak. Nem jelent semmit. Annyit jelent, hogy versenyeznek” – mondta a CBS-nek.
"A hírmédia a nép ellensége"
Putyinnal való találkozója előtt Twitter-megjegyzései között kissé nehezen értelmezhető módon szerepelt az a megjegyzés is, hogy „mindegy, milyen jól alakítok a csúcson, ha kompenzációként megkapnám Moszkva nagy városát azokért a bűnökért és gonoszságokért, amelyeket Oroszország elkövetett, akkor azt vágnák a fejemhez, hogy Szent-Pétervárt is meg kellett volna szereznem”.
Az elnök ezek után közli, hogy a hírmédia „a nép ellensége” , a Demokrata párt pedig tudja, hogy kell keresztbe tenni és ellenállni. Ezért van annyi gyűlölet az országunkban, de ezt begyógyítjuk – írta még.
Trump csapongó stílusa ellenére egy másik Donald nevű elnök, Donald Tusk az Európai Tanács elnöke nem vette könnyedén az Európát ellenségként beállító megjegyzést.
„Amerika és az EU a legjobb barátok. Bárki, aki azt mondja, hogy ellenségek, hamis híreket terjeszt”
– dobta vissza a labdát szintén a Twitteren, Trump egyik kedvenc kifejezését használva.