- Teljes a politikai káosz Dél-Koreában
- Nem üldögélhet nyugton most Dél-Korea vezetője
- Gyanúsítottként hallgatták ki a dél-koreai miniszterelnököt
- Tagad a felfüggesztett dél-koreai elnök
- Szükségállapot: megvonta a bizalmat az elnöktől a dél-koreai parlament
- Öngyilkosságot kísérelt meg a lemondott miniszter Dél-Koreában
- A hazaárulózó dél-koreai elnök ellen hazaárulás miatt nyomoznak
- Bocsánatot kért a szükségállapotért Dél-Korea elnöke – vádat emelhetnek ellene
- Csoma Mózes: Dél-Korea népszerűtlen elnökének kínos próbálkozása volt a hadiállapot
- Elbukott a dél-koreai elnök puccskisérlete
- Rendkívüli hadiállapot Dél-Koreában - Elnök: 'vissza fogom vonni'
- Rendkívüli hadiállapotot hirdettek Dél-Koreában
A korrupcióellenes nyomozóhivatal (CIO) közölte, hogy az idézés ellenére Jun nem jelent meg a Szöultól délre fekvő irodájukban. Jun a korábbi, december 18-i és 25-i idézéseket figyelmen kívül hagyta.
A Yonhap hírügynökség szerint egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a hivatal elfogatóparancsot ad ki Jun ellen. Általában három idézés a maximum, mielőtt egy nyomozóhatóság elfogatóparancsot kér a gyanúsított ellen.
Amennyiben a CIO bírósági végzést kér Jun letartóztatására, az példa nélküli lépés lenne egy hivatalban lévő elnök ellen Dél-Koreában.
Jun jogi képviselői szerint a CIO-nak nincs hatásköre arra, hogy lázadással kapcsolatos vádakat vizsgáljon Jun ellen, és arra sincs joga, hogy bírósági letartóztatási parancsot kérjen ellene. „Sok problémát kell először tisztázni, többek között azt, hogy a CIO-nak nincs hatásköre a lázadással kapcsolatos vádak kivizsgálására, mielőtt eldönthetnénk, hogy megjelenik-e kihallgatásra” – mondta az egyik védőügyvéd. „Nem arról van szó, hogy elutasítjuk az idézést, hanem arról, hogy ezeket kérdéseket előbb tisztázni kell.”
A korrupcióellenes hivatal azért nyomoz Jun ellen, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd órákkal később feloldotta az intézkedést.
Dél-Korea azóta politikai válságban van. A Nemzetgyűlés december 14-én szavazott Jun felelősségre vonásáról, az Alkotmánybíróság pedig eljárást indított a döntés alkotmányosságának a megállapítására.