- Lelőtt egy rendőr egy 17 éves fiatalt, lángokban áll Párizs - videók
- Egy rendőr lelőtt egy tinédzsert - Emmanuel Macron is megszólalt
- Rendőrökre támadtak és kocsikat gyújtottak fel Franciaország-szerte a tüntetők – videó
- Francia ügyészség: a lelőtt tinédzser igazoltatásakor nem volt jogos a fegyverhasználat
- Zavargások törtek ki Brüsszelben a Franciaországban lelőtt tinédzser halála miatt
- Pokoli állapotok Franciaország-szerte, 40 ezer rendőrt mozgósítottak – videó
Nem volt jogos a fegyverhasználat annak a közúti ellenőrzést végző francia rendőrnek az esetében, aki két nappal ezelőtt lelőtt egy autót vezető 17 éves fiút a Párizshoz közeli Nanterre-ben – jelentette be a helyi ügyész. Az eset nyomán Párizs több külvárosában, illetve más francia városokban is zavargások kezdődtek.
Fejérdy Gergely, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója felidézte, hogy az esetet megelőzően a 17 éves fiú egy órán keresztül nem tartotta be a KRESZ-szabályokat, és nem állt meg a rendőri felszólításokra sem, végül egy forgalmi dugó akadályozta meg a továbbjutásban. Ekkor került sor a fegyverhasználatra, egy lövés dördült, nem is volt célzott, de halálos lett.
„Jelenleg folyik még az eljárás, nem tudni, hogy milyen ítélet születik az ügyben, de a rendőrt felfüggesztették az állásából, és úgy tűnik, hogy a helyzet nem indokolta azt, hogy azonnal lőjön. De azért azt tudnunk kell, hogy
Franciaországban tavaly több tucat rendőr halt meg azért, mert a felszólításra az autós nem állt meg, hanem egyszerűen belehajtott a járőrbe”
– magyarázta a Franciaország-szakértő.
A neve alapján egy bevándorló hátterű fiatal lehetett az áldozat, ás Fejérdy Gergely szerint ezt a szempontot sem lehet kihagyni az ügy megítélésekor. Mint fogalmazott, vannak olyan helyek Franciaországban, ahol valóban úgy érzi a francia társadalom egy bizonyos része, különösen olyan negyedekben, ahol nagyon nagy számban vannak bevándorló gyökerekkel rendelkező emberek, hogy egyfajta „másodosztályú” lakosai Franciaországnak.
„Ennek következtében van egy nagy fokú frusztráció ebben a társadalmi csoportban, és sajnos ez kreál egy nagyon komoly bűnözői csoportot is, jelentősebb számban kerülnek ki a bűnözők ezekből a külvárosi körzetekből, így több is a rendőrségi kontroll, és
ez egy önmagát generáló állandó feszültség ebben a közegben”
– mondta.
Azt is felidézte a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, hogy 2005-ben is egy 17 éves fiatal rendőrségi igazoltatás utáni halála vezetett hetekig tartó zavargásokhoz Párizs elővárosaiban. Szerinte a mostani esetből is lehet egy elhúzódó válság. Ettől tartanak Franciaországban is, a francia jobboldali politikusok arra kérték Emmanuel Macron elnököt, hogy vezessen be szükségállapotot, és így előzzék meg, hogy a 2005-ös eseménysor megismétlődjön. A kormányzat egyelőre 40 ezer rendőrt rendelt ki országszerte, hogy biztosítsa a rendet.
„Itt van a nagy probléma, ami miatt talán még súlyosabb is a helyzet mint 2005-ben, mert akkor Párizsra és környékére koncentrálódtak a zavargások, ugyanakkor jelen pillanatban országszerte zajlik különböző helyeken, olyan városokban is, amelyek korábban ilyen jellegű megmozdulásokkal nem találkoztak. Az országos volta miatt ez talán még súlyosabb, még nehezebb megoldás elé állítja a kormányzatot” – vélekedett Fejérdy Gergely.