Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

Tízezres mintán mérték a vakcinák hatásosságát Szerbiában

Infostart
2021. április 18. 16:30
A Pfizer, az AstraZeneca és a Szputnyik V is megnyugtató eredményeket hozott. A Sinopharmnál a 65 alattiaknál is, csak ott az időseknél kevesebb az antitest.

Tízezer beoltott ember vérmintáján végeztek antitestvizsgálatokat Szerbiában, ahol ugyanazokat a koronavírus elleni vakcinákat használják, mint Magyarországon. A Nukleáris Energetikai Intézet (INEP) által végzett kutatás azt mutatja, az összes vizsgált oltóanyag hatékony védelmet biztosít a vírussal szemben.

Az oltott személyeknél az antitestek jelenlétére vonatkozó adatokat két héttel az első, illetve két héttel a második oltás után is elemezték – mondta Marija Gnjatović, az INEP kutatója a Danas szerb lapnak, amiről a 24.hu számolt be. A vizsgált csoportban halálesetet nem jelentettek.

A Pfizer vakcinája már az első oltás után két héttel kiváltotta az antitesttermelést a beoltottak több mint 85 százalékánál, a második dózis után pedig ez az arány 95 százalékra nőtt.

A Szputnyik V első adagja után három héttel jelent meg mérhető mennyiségű antitest, a második dózis után pedig az oltottak több mint 92 százalékának lett pozitív az antitesttesztje.

Hasonlóan jól reagáltak az oltottak az AstraZeneca vakcinájára is, de abból Szerbiában még nem adták be a második adagokat.

A Sinopharm a 20-65 éves korosztályban szintén jó antitestválaszt eredményezett, leghamarabb két héttel az első oltás után jelentek meg a szervezetben az ellenanyagok, a második oltás után két héttel pedig az oltottak több mint 90 százalékánál beindult az antitesttermelés.

A kínai vakcinával oltott idősebb embereknél „valamivel alacsonyabb antitestválaszt regisztráltak”, de Marija Gnjatović szerint ez még nem jelenti azt, hogy az ő szervezetük ne lenne immunis a vírusra.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!