- EU-csúcs: a hosszú éjszakázás után rövid az eredménylista
- Kovács Zoltán: elfogadhatatlan, hogy Soros embere kerüljön az EB élére
- Késve kezdődött meg a rendkívüli EU-csúcs
- Körülbelül 10 EU-tag ellenzi Timmermans jelölését
- Négy-öt forgatókönyvről is egyeztettek az EU-csúcs folytatása előtt
- Orbán Viktor levélben fordult a Néppárthoz
Tobias Teuscher német EP-tisztségviselő, aki részt vett az ülésen, arról számolt be sajtójelentések szerint, hogy a Tusk által javasolt megállapodás alapján a májusi választást megnyerő
- Európai Néppárt adná az Európai Parlament elnökét, illetve az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét,
- az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) névre keresztelt centrista-liberális frakció pedig az Európai Tanács elnökét.
Tájékoztatása szerint az Európai Központi Bank elnöki posztjáról nem esett szó.
Tusk Orbán Viktor magyar kormányfővel is tárgyalt.
A tagországok állam- és kormányfői vasárnap este rendkívüli csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben, egyetlen napirendi pontként a főbb EU-intézmények vezetői tisztségeinek betöltéséről tárgyalnak.
A Financial Times brit napilap pár napja arról írt, hogy egy pártcsaládok közötti kompromisszum keretében Timmermans kerülhet előtérbe, de arra is rámutattak, hogy ez könnyen elbukhat egyes kelet- és közép-európai államok ellenállásán.
Az már eldőlt, hogy nem Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje lesz az Európai Bizottság következő elnöke, ugyanis erről állapodtak meg a G20-csúcson tartózkodó uniós állam-, illetve kormányfők. A Die Welt úgy tudja, hogy a megbeszéléseket Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke vezette, és az európai pártcsaládok vezetőivel is egyeztették a döntést, amelyet Angela Merkel német kancellár is elfogadott.
Pénteken a visegrádi országok vezetői Prágában egyeztettek az uniós tisztségekről. Korábban a V4-ek sem Manfred Weber néppárti, sem Frans Timmermans szocialista jelöltet nem találták alkalmasnak az Európai Bizottság elnöki tisztségének betöltésére.