Az orosz–ukrán háború miatt megrekedt gabonaszállítmányok eljuttatására elsőre jó ötlet volt az Európai Unió által kezdeményezett szolidaritási folyosók kialakítása, a kezdeményezés azonban nem hozott eredményt; több európai országban, köztük Magyarországon is felhalmozódtak az ukrán gabonaszállítmányok – összegezett a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
Petőházi Tamás meglátása szerint Afrikának igazából nincs is szüksége az ukrán gabonára, miután Észak- és Dél-Amerikából már ellátták őket kukoricával. Hozzátette: a csökkenő árak miatt nem is reális, hogy az ukrán gabona eljusson Afrikába.
Mindez rendkívül nehéz helyzetbe hozta a magyar gabonatermelőket – emelte ki a GOSZ-elnök. Mint ismertette, az utolsó 120 napban az Ukrajnából származó gabona mindössze 12 százaléka ért célba Afrikába, míg 40 százalék nyugat-európai országokba került, ami
hatalmas feszültséget okoz a piacon.
Ennek következtében a magyar gabonáknak az ukrán gabonákkal kellene versenyeznie. Petőházi Tamás szerint nemcsak az árban nem tudnak versenyezni, igény sincs a magyar terményre.
A szövetségnél úgy vélik, hogy a kialakult problémát a Európai Unió rossz döntési mechanizmusa okozta, ezért úgy gondolják, hogy az uniónak is kellene ezt megoldania. Magyarán,
a felhalmozott ukrán készleteket az EU költségein kellene olyan piacokra eljuttatni, ahol nem okoznak piaci zavarokat
és nem teszik tönkre a termelőket – mondta. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének adatai szerint már 1,3 millió tonna, nem az Európai Unió előírásai szerint termesztett ukrán gabonát halmoztak fel Magyarországon.
Gulyás Gergely: téves döntés született
„Téves döntés született, válaszlépésekre van szükség” – így kommentálta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, hogy az Európai Unió kizárta Magyarországot az ukrán gabonadömpinggel kapcsolatos uniós kármentesítésből. Gulyás Gergely jelezte hat ország fogalmazott meg ilyen igényt, majd végül három ország jutott pénzhez.
„Ehhez képest látjuk, hogy Magyarország milyen mértékben van hatással az árakra a dömpingszerűen érkező, olcsó ukrán gabona” – fogalmazott a tárcavezető.
Gulyás Gergely hozzátette:
az ügyről már tárgyaltak a kormányon belül, és lehetőség szerint lesznek válaszintézkedések,
különösen azután, hogy az EU egyes tagállamoknál elismeri ennek a piactorzító, negatív hatását, Magyarországon esetében viszont – noha az adatok „ordító” nyilvánvalósággal támasztják ezt alá – nem tette meg.