Az Európai Unió a környezet hatékonyabb védelme érdekében 2030-ig a felhasznált növényvédő szerek 50 százalékos csökkentését kívánja elérni, a műtrágya-felhasználást pedig 20 százalékkal mérsékelné. A magyar gazdálkodók kétharmada úgy látja, hogy ezek a célok számukra nem megvalósíthatóak – derül ki az Agroinform.hu felméréséből.
Polgárné Sarok Edit, a portál szakújságírója az InfoRádióban elmondta, közel 600 növénytermesztő gazdálkodót értek el egy kérdőívvel. "64 százalék úgy válaszolt, hogy megvalósíthatatlannak tartja a növényvédő szerek radikális csökkentését.
18 százaléknyian gondolják úgy, hogy teljesíthetők az uniós célok,
a fennmaradó 20 százalék nem tudja megbecsülni a rendelkezés következményeit" – fogalmazott.
Mi az oka e számoknak?
A gazdálkodók a mostani technológia mellett egyszerűen úgy gondolják, hogy a jelenlegi nővényvédőszer- és műtrágyamennyiséggel lehet azt a termésátlagot tartani, amely szükséges ahhoz, hogy a tevékenységük jövedelmező maradjon.
Polgárné Sarok Edit azonban leszögezte, hogy a szerkivonások következményeivel kapcsolatban nem világos, hogy milyen módon mérsékelné a jogalkotó.
"Rákérdeztünk arra is, hogy mit tesznek, ha ezek az előírások élesednek. A legtöbben úgy gondolkodnak – a válaszadók közel fele –, hogy
korszerűbb növényvédőkre állnak át;
45 százalék mondta, hogy kevésbé érzékeny növényekkel fog foglalkozni, illetve hibridek alkalmazását tervezi. 36 százalék termesztene ellenállóbb fajokat" – részletezte.
A válaszadók 29 százaléka a repce, 25 százaléka a gyümölcsök esetében látja a legnagyobb problémát.
"51 százalék a termésátlag várható csökkenését nevezte meg fő problémaként, 31 százalék pedig úgy véli, hogy a szerek visszaszorítása könnyen veszteségesre fordíthatja a gazdálkodást" - tette hozzá.