Az Országos Betétbiztosítási Aalaphoz és a Befektető-védelmi Alaphoz hasonló garanciarendszer felállítását szorgalmazza az MNB az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészség- és önsegélyező pénztárak esetében - számol be a Portfolio gazdasági hírportál az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) konferenciájáról.
A tanácskozáson Windisch László, az MNB alelnöke arról beszélt, hogy
szigorítanák a koncentrálódó szektor felügyeletét a jegybank, valamint egy új költségmutatót is bevezetnének, ami a termékek transzparenciáját javítaná az ügyfelek számára.
Elképzelésük szerint a garancialimit más szektorokhoz hasonlóan 30 millió forint lenne tagonként.
Windisch László kritizálta a pénztárakat, amiért magas az állampapír-kitettségük, holott fontos szerepük lehetne a magyar tőzsdefejlesztésben és vállalatfinanszírozásban is. Mint mondta, a pénztárak hosszú távú reálhozama továbbra is 3 százalék körül mozog, ami összefügg az állampapírok teljesítményével. Nem csoda, hiszen a pénztári portfóliók jelentős része - köze 60százaléka - állampapírokban van, míg más EGT-tagállamokban ez az arány alig 30 százalék.
Az alelnök feltette a kérdést, vajon mennyi hozzáadott értéke van a pénztáraknak, ha ekkora részarányban állampapírokat vásárolnak? Mint mondta, ezt a lakosság is meg tudja tenni, az államkincstáron keresztül díjmentesen. Windisch László arra is felhívta a figyelmet, hogy a várható tagdíjbevétel-csökkenés miatt stabilitási problémák merülhetnek fel egyes pénztáraknál.