Szükség lesz intézkedési terv- és egységes kommunikáció kidolgozására, a fürdőzési szezon idején gyakoribb vízminőség-vizsgálatra, és algásodás esetén a tóból nyert ivóvíz minőségének ellenőrzésére is - állapította meg a Balatoni Szövetség elnöksége.
A hirbalaton.hu beszámolója szerint a közgyűlésre készült előterjesztésben az szerepel, hogy a Balaton idei, nyár végi algásodása vízminőség-problémát jelzett, és a jelenségnek lehetnek további következményei. Az összefoglaló felidézte azt is, hogy
az augusztus végén mért algatömeg többszöröse volt a fürdőzésre alkalmasnak ítélt vízben megengedett értéknek, amiről nem tájékoztatták megfelelően az utószezon fürdőzőit.
"A Balaton váratlan algásodásának okát a mai napig csak találgatni tudják a kutatók, ami rámutat arra, hogy elégtelen a Balaton monitoringozása, eddigi kutatása. Emiatt azt sem lehet tudni, hogy mire lehet számítani a következő nyáron” – fogalmaz az előterjesztés, amely megemlíti, hogy az egyik kutató (Dr. Istvánovics Vera) feltételezése szerint nagy a valószínűsége, hogy a Balatonban beindult folyamtok hatására jövő nyár elején nagyobb árvaszúnyog rajzás lesz.
Amennyiben ismét előfordulhat jelentős vízvirágzás, megvizsgálandó, hogy ez milyen hatással van a Balatonból ellátott térség ivóvizére, a jelenlegi szűrőberendezések alkalmasak-e arra, hogy az algák által termelt anyagokat megfelelően kiszűrjék - szól a javaslat.
A Balatoni Szövetség elnöksége döntött arról, hogy a jövőben minden ülésén tájékoztatást kér a tóval kapcsolatos aktuális helyzetről és javasolt tennivalókról kutatóktól, illetékes hatóságok, intézmények szakembereitől.
- Csak találgatnak a kutatók a balatoni rejtéllyel kapcsolatban
- Balatoni algásodás - egyvalamit már biztosan tudnak a kutatók
- Jó hír érkezett a Balatonról
- A szakemberek is csak tippelgetik, mi történt a Balatonnal - képek
- Az algásodás nem fenyeget, de invazív fajok megjelenhetnek a Balatonban
- Sejtik már, mi okozta a rendkívüli algásodást a Balatonnál