A Katargate ügyében már öt ember ellen emeltek vádat, most pedig ettől függetlenül egy másik ügyben, az Európai Néppárt székházában tartottak házkutatást. A gyanú szerint Mario Voigt kereszténydemokrata politikus a 2019-es uniós választási kampányban Manfred Weber néppárti frakcióvezető digitális kampányfőnökeként kenőpénzt fogadott el egy türingiai cégtől.
"Ez nagyon kínos, nemcsak a Néppárt, hanem az egész uniós vezetés számára" – mondta az InfoRádióban Gát Ákos Bence, a Danube Institute kommunikációs és külkapcsolati vezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója.
"Azt láthatjuk, hogy az uniós intézmények és a nyugat-európai politikusok folyamatosan Magyarországot és más közép-kelet európai országokat vádolják korrupcióval, holott az ilyen és ehhez hasonló ügyek alapján – amelyek sorozatosan érkeznek – azt mondhatjuk, hogy
Nyugat-Európában és az Európai Unióban a saját házuk táján is söprögethetnének"
– fogalmazott Gát Ákos Bence.
Az újabb korrupciós botrány Manfred Weber néppárti vezetőnek sem jött jókor, hiszen valószínűleg ismét szeretné megpályázni az Európai Bizottság elnöki posztját, amiről 2019-ben egyszer már lemaradt. A szakértő szerint az elnöksége előtti akadályok inkább politikai jellegűek, vagy azzal kapcsolatosak, hogy mennyire megfelelő erre a pozícióra és mennyire van mögötte széles körű politikai támogatás.
A szakértő megemlítette Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnökének ügyét, "akit egy nyomozási eljáráson keresztül próbáltak ellehetetleníteni". Sokak szerint azért indítottak ellene eljárást, hogy később elnökesélyesként mégse indulhasson a választáson, vagy ne nyerje meg. Szerinte erről nincs szó Manfred Weber esetében, hiszen ő nem fő esélyes európai bizottsági csúcspozícióra.
"Ugyanakkor
olyan szempontból érintett lehet, hogy a stábján belül bukkant fel egy korrupciós ügy, tehát mi csak remélni tudjuk, hogy nincsen semmilyen köze jogilag ehhez a kérdéshez"
– fogalmazott Gát Ákos Bence.
Hozzátette: ha érintettség merülne fel, az a politikai karrierjét is befolyásolja, de egyelőre még nem láttak olyan részletek napvilágot, amelyek alapján ilyen következtetéseket le lehetne vonni. Az Európai Néppárt korrupciós ügye egyelőre nem akkora, mint a Katargate, de érdemes megvárni, hogy lesznek-e újabb érintettjei.