- Ismét aktivizálta magát a reklámadó ellen a Magyar Reklámszövetség
- Külföldi rendszámos tankolás - Megszólalt a Mol
- Külföldiek tankolása: majdnem 200 forint/literes áremelés jön egyetlen nap alatt - részletek
- Madár István: szinte példátlanul jelentős költségvetési kiigazítás, amit végrehajt a kormány
- Mégis lesznek "egyenlőbb" külföldi rendszámos kocsik a kutaknál
- Repkedő tízmilliárdok - Körvonalazódik, mennyi extraprofitadót vár a kormány a nagy bankoktól
- Visszatér egy sokat vitatott adó Magyarországra
- Így fog működni péntektől a tankolás - újabb tudnivalók az árakról, a forgalmiról
Kezdünk!
A szerda esti extraprofitos miniszterelnöki bejelentés részleteivel érkeznek kormánytagok a csütörtök délutáni Kormányinfóra. Szerdán kormányülés volt, ennek részleteit is most tudhatjuk meg. Tartson velünk!
Gulyás Gergely kezd
Gulyás Gergely: a Kormányinfó továbbra is rendelkezésre áll kérdések megválaszolására. Két napja alakult meg a kormány. Első napján a veszélyhelyzetről döntött. Humanitárius katasztrófa következményeit kell elhárítanunk, a gazdasági következményei a háborúnak szintén súlyosak, nem beszélve a brüsszeli szankciós politika fejetlenségéről.
Az extraprofitadó indoklása
Gulyás Gergely: az eddig elért eredményeket fenntartjuk, a piaci árakban 3-4-5-6-szoros emelkedés történt. Háborús veszélyhelyzet van, ezért a kormány rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre a kormány. Az új magyar kormány a biztonságot és a gazdaságot is meg kell, hogy védje. A háború földrajzilag közel van, a rezsicsökkentést és a családtámogatásokat meg kell védeni. Meg kell erősíteni a magyar honvédséget, az infláció miatt igazságtalan extrapforithoz jutó cégektől kell többlet tehervállalást kérni. Extraprofit-különadók jönnek. Az intézkedések garanciát adnak, hogy teljesüljön a 4,9 százalékos hiánycél. A Költségvetési Tanácsnak épp most 10 napja van hátra, hogy áttekintse a költségvetési tervet. Az inflációt 5,2 százalékosra tervezzük. Reális a 4,1 százalékos növekedés. A magyar pénzügyi politika kiszámítható lesz, a nagy társadalompolitikai célokat fenn tudjuk tartani.
Benzinárstop
Gulyás Gergely: nálunk a legolcsóbb a benzin és a gázolaj, de visszaélések vannak. A magyar rendszámú autóknak lehetséges az olcsó tankolás, ez új intézkedés lesz.
Nagy Márton jön a részletekkel
Nagy Márton: növekednek a recessziós félelmek, válságálló gazdaságot kell építenünk. Felállítunk két alapot, a rezsivédelmi és a honvédelmi alapot. Ezek mögé bevételeket teszünk. Költséges ez, mert egyre többe kerül minden, és háború is zajlik. A bevételeket főképp extraprofit-különadókkal érjük el, de kiadáscsökkentés is jön. Közben megvédjük a családvédelmi intézkedéseket, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást és a rezsicsökkentést. Kiadáscsökkentés: 1) a minisztériumok költségvetését csökkenteni kell 2) állami beruházásokat át kell ütemezni, csak a piaci beruházásokat ösztönözni. A kiadáscsökkentés 60, a bevételek 40 százalékban járulnak hozzá a számok teljesüléséhez.
Az extrapforit-különadók 8 területe
Nagy Márton: 1) bankszektor: elvonjuk az extrapforitot, 300 milliárdot várunk a tranzakciós illeték elvonásától. Ezt jövőre is beszedjük. 2) biztosítói szektor: 50 milliárd forintot vonnánk el. 3) energiaszektor (az ár 2-4-szeresére emelkedett), főként a Mol érintettsége van (300 milliárd forint). 4) kiskereskedelmi szektor (60 milliárd) 5) telekommunikációs szektor (a Covid-válság idején mindenki többet maradt otthon, többet netezett, több bevétel keletkezett, több profit) 6) légitársaságok (30 milliárd) 7) nagy gyógyszerforgalmazók (20 milliárd) 8) visszatér a reklámadó (15 milliárd). Összesen: 800 milliárd forint bevétel. Mi nem vesszük el a profitot, csak az extraprofitot adóztatjuk meg.
Kérdések...
...válaszok.
Ki felel majd a kormányban a gazdaságvédelemért, -fejlesztésért? Mozgósítják-e a katonákat?
Gulyás Gergely: ha a helyzet úgy kívánja, a magyar honvédség és rendőrség képes az ország megvédésére. A fejlesztésért Nagy, Varga és Palkovics miniszter urak felelnek a területért.
Lesznek-e tárgyalások az érintettekkel (extraprofitadó)?
Nagy Márton: a bankszektor képviselőivel már találkoztam szerdán. Épségben itt vagyok.
Számítanak arra, hogy a különadókat kritizálja majd Brüsszel?
Gulyás Gergely: természetesen megszoktuk ezeket a kritikákat, de ez kevés, jogilag megalapozott kritikákra van szükség. A reklámadó már kiállta a jog próbáját. Olyan eszközök ezek, melyek részben nem méltánytalanok. A keletkező extraprofit egy részét vonjuk el. Joggal gondoljuk, hogy a jogszerűségben nincs változás.
Csúszó döntés az olajembargóról az ET-ben: mi lesz?
Gulyás Gergely: Ursula von der Leyen (EB) és Charles Michel (ET) nem értenek egyet, mi a magyar álláspontot tudjuk elmondani. Energiafronton nagyot nyertek a nagy cégek. Mi a megoldást várjuk a Bizottságtól, ezt követően lehet szó szankcióról.
Konkrétan mikortól vezetik be az extraprofitadót? Meghosszabbítják-e az árstopokat?
Gulyás Gergely: minden árstopról külön hozunk döntést a megfelelő időben. Június közepéig ez meg fog történni. A reklámadó január 1-jével kerül bevezetésre.
Hogyan nem hárítják át a nagy cégek az emberekre a terheiket? Lesznek-e törvénymódosítások?
Gulyás Gergely: ezek az adók nem nagyon adnak okot áremelésre, mert azt a pénzt adóztatjuk meg, ami a rendes haszon fölötti. Ha ilyen jelenséget tömegesen látunk, fel fogunk lépni. Nem javasoljuk senkinek.
Nagy Márton: maga az extraprofitadó jelenti, hogy extrát vonunk el. Annak is csak egy részét. Nem véletlen, hogy ezt a megoldást választottuk. A hosszú távú profiothoz nem nyúlunk.
Kata: marad, változik, megszűnik? Parragh László azt mondta, új adónem jön helyette.
Gulyás Gergely: a kata kapcsán szándékok vannak. Az eredeti katás szándéknak kell érvényesülnie. Hogy nagy cégek ne bújhassanak a kata alá. A cél az, hogy olyan szabályozási formát találjunk, amilyen céllal létrehoztuk. Emelkedhet az összeghatár, a lényeg az, hogy az egyéni egzisztenciákat működtetőknek adjunk vele könnyítést.
Charles Michel beszélt-e Orbán Viktorral az embargó ügyében?
Gulyás Gergely: igen. Korábban is azt mondtuk, hogy bennünket a vezetékes ellátás érint. Ebben áll a vita.
Háborús veszélyhelyzet. érvényes-e még az eü- és rendvédelmi dolgozók felmondási tilalma?
Gulyás Gergely: nem hosszabbítottuk meg a felmondási tilalmat.
Milyennek értékelik Novák Katalin varsói államfői útját?
Gulyás Gergely: rendkívül sikeresnek. Van és maradt is vita köztünk a lengyelekkel. Hosszú távon az EU-ban sok szempontból kizárólagos szövetségesként számíthat a másikra.
Szlovákia "jön" Ukrajna után? Nem túlzás ez?
Gulyás Gergely: egy ilyen helyzetben a legfontosabb az, hogy a kormányok ne keltsenek indokolatlan pánikot, de nézzenek szembe a helyzettel. Az esély arra, hogy Oroszország NATO-tagállamot megtámad, minimális. De ezt is tovább lehet csökkenteni, ha erősítik a honvédelmet minden NATO-tagállamban.
Migráció, gabonaválság?
Gulyás Gergely: az EU külső határait a lehető legerősebben meg kell védeni. A gabonapiacon minden fölöslegre érdemes most lecsapni. Egyetértek azzal, hogy a gabonaszállítmányok eljuttatása kiemelt fontosságú a válságövezetekbe, amennyiben magunkat már elláttuk.
Lesz-e újabb világjárvány? Van-e feketehimlő-oltás elég, amennyi rendelkezésre is áll? Ez az egyetlen szer van majomhimlő ellen.
Gulyás Gergely: szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy nem érkezett jelentés majomhimlőgyanús esetről. A klinikai tünetek enyhék, a legtöbb ember speciális kezelés nélkül is heteken belül felépül.
Extraprofitadó: összességében 2000 milliárd forintról beszélünk? A 800 milliárd csak a bevételi oldal? A 40 százalék?
Nagy Márton: igen.
Építőipar, szolgáltatás: nincs ott extraprofit? Miért maradtak ki?
Nagy Márton: a nagyobb összegekre lövünk. Minden szektort áttekintettünk, itt termelődött a legnagyobb extraprofit.
Mikortól vezetik be az extraprofitadót? Milyen formában?
Nagy Márton: rendeleti formában, az adók nagy részénél éves összegeket szedünk be. 2022-es éves extraprofitról beszélünk. Ami a kiskereskedelmi profitot illeti, ott a kulcsok fognak módosulni: 100 milliárd fölöttiek, 500 millió és 100 milliárd közöttiek és 500 milliárd alattiakra vonatkozóan. Ha kell, még a jelenlegi adórendszert is tudjuk módosítani.
100 milliárd forint honnan jön még az alapokba?
Nagy Márton: népegészség-ügyi termékadó, alkohol- és dohánytermékek, valamint a cégautók új adók elé néznek.
Ki felel a kormányban a területfejlesztésért?
Gulyás Gergely: területenként már, a kormányban Navracsics Tibor.
Lesz-e még nyelvvizsga-amnesztia az egyetemistáknak?
Gulyás Gergely: a járvány nehezítette meg a nyelvvizsgaszerzést. A háború nem. Aki diplomát szerez, beszéljen nyelvet. Azt át lehet tekinteni, hogy minden diplomatípushoz kell-e nyelvvizsga, de a kormány álláspontja jelenleg az, hogy a XXI. században, hogy elvárható a nyelvismeret a diplomaszerzés idején.
Extraprofitadó - Ha elhúzódik a háború, marad 2023 után is?
Nagy Márton: hatalmas bizonytalanságban élünk, nem tudjuk, milyen sokkok érik még a gazdaságot. Azt mutatjuk a piacok felé, hogy elkötelezettek vagyunk a hiánycél mellett.
Az alapba befolyó összegeket mire használnák fel?
Gulyás Gergely: a honvédelmi alapba befolyó pénzt kizárólag haderőfejlesztésre. Előre hozunk egyes fejlesztéseket.
Olajembargó helyett a büntetővámot támogatja-e a kormány?
Gulyás Gergely: nem beszéltünk még erről. A tagállamok között mintha zavar lenne a kérdésben.
A pedagógusok tárgyalnának a kormánnyal. Mi a válasz?
Gulyás Gergely: a választási kampány véget ért, a jogszabályok szerint fogunk eljárni. A tanárok részéről jogos követelések merültek fel. A szakszervezetek fellépésének pártpolitikai színezete volt a kampányban.
Összehangolják-e a magán- és az állami egészségügyet?
Gulyás Gergely: a magyar állam felelőssége a közegészségüggyel szemben áll fenn. A magánellátást nem tekintjük negatív fejleménynek, minden országban van olyan, aki megengedheti ezt magának. A kormánynak nincs köze a magánegészségügyhöz, a kormánynak nem célja, hogy csökkenjen a járulékbefizetők száma.
Extraprofitadó - Hogy kell befizetni a cégeknek?
Nagy Márton: van olyan, amit havi rendszerességgel, van, amit negyedévben, van olyan, ami éves adóelvonás. A részletszabályok fontosak, ez ügyben még lesznek egyeztetések. Vállalatonként is lehet majd tudni, mekkora az összeg. A banki adók részben üzleti titkot képeznek, de a tavalyi adatok nyilvánosak.
Ukrajnai háború - Hányan érkeztek, hányan kértek menedékjogot?
Szentkirályi Alexandra. 728 ezren érkeztek. A menedékeskénti szám 23 148. 14 ezren már meg is kapták a pozitív döntést.
Mikor jelennek meg a rendeletek az extraprofitadóról?
Nagy Márton: hamarosan.
Gulyás Gergely: napokon belül.
A rezsivédelmi alap pénzét mire költi a kormány?
Gulyás Gergely: fenntartjuk a lakosság számára a rezsiárakat. Tudjuk garantálni, hogy a rezsicsökkentés hosszú távon is fenntartható.
Az építőiparban nem keletkezik extraprofit?
Nagy Márton: de igen, lefölözzük az alapanyagok bizonyos kategóriáiban az extraprofitot.
Van-e magyarázat arra, hogy a titkos megfigyeléseket és aláírását titkosították?
Gulyás Gergely: egy évtizede biztos nem a miniszter ír alá. Utána fogok nézni, hogy mi a speciális indoka a titkosításnak.
InfoRádió: osztották-e az érintettek, hogy az extraprofit extraprofit?
Nagy Márton: az elmúlt hetekben, hónapokban dolgoztunk az indokláson, hogy megértsék, a hosszú távú profitjuk nem extraprofit. A gazdasági növekedés lassulásából nem lehet profitálni. Ez egy olyan profit, amiért ők nem dolgoztak meg. Természetesen figyelni fogunk, az árképzést figyelni fogjuk, de azt gondolom, hogy nincs is okuk áthárítani.
InfoRádió: mely beruházásokat halasztják el?
Gulyás Gergely: Lázár János tesz bejelentést erről.
InfoRádió: lesz-e pedagógusbér-emelés?
Gulyás Gergely: most egy kis türelmet kérünk, mindenki láthatja a gazdasági helyzetet. Májusban erről még nem lehet nyilatkozni. Látjuk, hogy milyen nehézségek vannak. Emelni kell, minél nagyobb mértékben, de az ország teljesítőképességének is megvannak a maga határai. Az egészségügyben történelmi emelés volt.
InfoRádió: lehet-e áfacsökkentés?
Gulyás Gergely: nem. Nincs árletörő hatás.
InfoRádió: milyen fellépés lesz a Sajó-szennyezés ügyében?
Gulyás Gergely: ha kell, eljárás is fog indulni az ügyben.
InfoRádió: miért nem adott a kormány garanciát a hoki-vb-re?
Gulyás Gergely: hátrébb kellett sorolnunk a jelenlegi helyzetben.
Mikortól várható, hogy az infláció elkezd csökkenni?
Nagy Márton: globális eredetű a 80 százaléka. Vagy az energia miatt vagy a gabonaárak miatt. Ezt szenvedjük mi el. Magyarországon 9,5 százalékos infláció van, miközben Európa nagy részén már két számjegyű infláció van. Ami a jövőbeni pályát illeti, az MNB jóslatát tudom idézni, szeptemberben lehet fordulat. De itt is a helyzet rendkívül bonyolult, ezért is fontos, hogy a gazdaságot válságállóvá tegyük.
Mikor tárgyal a kormány Budapesttel? Lesz-e aquincumi híd? Autómentes rakpart?
Gulyás Gergely: támogatjuk a hidat, minél több van, annál jobb. A rakpart autómentesítést nem támogatom. Ott is biciklisávok vannak, ahol nincsenek is biciklisták. Egy zöld polgármester ilyen badarságát egész egyszerűen nem tehet meg.
Kitilthatják-e a magyar miniszterelnököt az EU-csúcsról?
Gulyás Gergely: badarság.
Beazonosíthatók a külföldi szervezetek szolgálatában álló médiatermékek? Oroszországból származhatnak befolyásolási kísérleteket?
Gulyás Gergely: a Kurucinfó esetében a liberális oldalról hangoztak el követelések. Bármilyen oldalról lehetnek követelések. Figyelni kell a befolyásolási kísérleteket. Lehet befolyásolási kísérlet Oroszországból is, máshonnan is. De hozzám nem tartozik szolgálat.
Az igazságügyi miniszter vétójoga mit jelent a kormányzati/minisztériumi döntésekkel szemben? Mi indokolja, hogy ekkora hatalmat kapott az igazságügyi miniszter?
Gulyás Gergely: a kormány írhatja csak felül az igazságügyi miniszteri vétót. A köztársasági elnök sem vétózhat meg valamit többször. A miniszter hatalmát az indokolja, hogy nem vagyunk anarchia. Ez eddig is lehetőség volt, nem teljesen új gyakorlat volt. Boross Péter idején (1993-1994) a pénzügyminiszternek is volt vétójoga...
Ki ellenőrzi a kutakon a külföldi rendszámot?
Gulyás Gergely: fizetéskor a kasszás.
Milyen állami beruházások halasztódnak?
Gulyás Gergely: van egy lista. Ahol megkezdődött az építkezés, azokat befejezzük, torzókat nem hagyunk. Ahol 2023-ban kezdődne az építkezés, ott 2024-ben fog.
Hogy nem fogják továbbterhelni az extra terheket a lakosságra?
Nagy Márton: ha a mérleg ugyanaz marad, az árulkodó lesz. ha valaki visszatornászta az extraprofitját, az kiderül.
Lesz-e Kaposváron szálloda vagy mosoni Duna-híd?
Gulyás Gergely: még nem töröltünk beruházást, egy évet késik az, amely még nem indult el.
Mi a garancia arra, hogy 2023-ban kivezetik a különadókat?
Nagy Márton: a neve a garancia. Ha megszűnik az extraprofit, megszűnik az adó is. Az adó az extraprofitra van kivetve. Ha a háború megszűnik, az áremelkedés megszűnik, az adó is megszűnik. Jelen pillanatban a 2022-es és 2023-as évről van szó.
Nem kerül-e klasszikus bér-ár spirálba Magyarország?
Nagy Márton: állami keresletről van szó. Az állami kereslet is nyomta az építőipari anyagárakat. Tehát az intézkedés itt is segíteni fog. A bankok versengeni fognak, így nem fogják tudni áthárítani a költségeiket az ügyfelekre.
Hány évig fog még a Mol orosz olajat finomítani.
Nagy Márton: az olajembargó tekintetében szilárd magyar álláspont van. Ha nincs finanszírozása az átállásnak, a családok járnának pórul.
Gulyás Gergely: nem az átállás idejében van vita. Nem szabad az embargó kérdését semmi mással összekötni. Nem kerülhet egyik ország sem rosszabb helyzetbe, mint amilyenben volt, illetve a szankcióknak az oroszokra kell irányulnia, nem az EU-tagállamokra.
Van-e olyan várakozás, hogy egyes nagyvállalatok elhagyják Magyarországot?
Nagy Márton: mindenkinek az üzleti döntése, hogy meddig akar itt maradni, profitot termelni. Mi azt gondoljuk, hogy a döntést nem befolyásolja az extraprofitadó. Mi minden esetben be tudjuk bizonyítani, hogy az extraprofit extraprofit.
Hogyan értékelik a jobbikos szexbotrányt?
Gulyás Gergely: mélységesen megdöbbentő. Elvtelenségében a Jobbik csak az SZDSZ 1994 utáni mozgásához hasonlítható.
Mit szól a kormány a fővárosi közgyűlés elmaradásához?
Gulyás Gergely: ilyen még Demszky Gábor időszakában sem történt, pedig azt hittük eddig, hogy az volt a mélypont.
Extraprofitadó - Milyen légicégekről van szó?
Nagy Márton: minden olyanról, amely budapesti viszonylatot üzemeltet. 10 eurós az összege.
A Liget projektet érinti a beruházási stop?
Gulyás Gergely: ahol megy az építkezés, ott befejezzük, ahol nem, ott 2024-ben kezdődik.
Van-e elméleti lehetősége annak, hogy a kormány belemenjen a vezetékes olaj embargójába?
Gulyás Gergely: pillanatnyilag nincs. Ha van egy egységes irány, akkor mi ahhoz biztosítani fogjuk a támogatást, ezért fogadtuk el az első öt szankciós csomagot. Lehetne tenni lépéseket az átállás érdekében, ezt fel lehet gyorsítani, de ehhez megoldást az Európai Bizottságnak kell ajánlani. Idő kell az átálláshoz, garancia kell az átállás megvalósításához és pénzügyi felelősségvállalás is szükséges, hogy ne legyen magasabb az energiaár.
Pesti rakpartzár, Lánchíd-autómentesítés: nem volt hatástanulmány. Mi a vélemény?
Gulyás Gergely: látjuk, milyen nehézségeket jelent a rakpartzár és a Lánchíd-stop. Látjuk, milyen dugókat okoz a belvárosban.
Mi a véleménye arról, hogy a főpolgármester távolm aradt a Néprajzi Múzeum átadásától?
Gulyás Gergely: sajnálom.
Mi extraprofit?
Nagy Márton: a bankrendszerből hozok példát. Ha a lakosság pénzhez jut a lakosságtól, és azt elhelyezi állampapírban, forráshoz jut. De ez még nem extraprofit, csak hosszútávú profit. Legalábbis egy része. Meg kell nézni azt, hogy a kamatkülönbségből mennyi az, amennyi nem indokolható. Az extraprofit nagyjából kétharmad részét fogjuk elvonni. Persze valaki nem bankként működik, a telekommunikációs szektorban a Covid miatt kimutatható, hogy mennyi az extra növekedés, ami elválasztható a normál növekedéstől. Repülés: rengeteg elhalasztott utazást pótolnak most, ez is képez extraprofitot.
Létszámleépítés jön a minisztériumoknál?
Gulyás Gergely: a digitalizáció és a 2018-as mércce támpontok lehetnek, sok tételből áll össze az átalakítás.
Felmondási stop vége: számítanak-e tömeges felmondásra az egészségügyben?
Gulyás Gergely: nem.
A Kormányinfó véget ért.
Köszönjük kitartó figyelmét!