Nyitókép: MTI/EPA/Jajha Arhab

Teljesen átalakítják a kórházak finanszírozását

Infostart / InfoRádió - Déri Ágota
2019. március 27. 17:39
Egy hónap alatt 1,2 milliárd forinttal nőtt a Honvédkórház adóssága - derült ki a Magyar Államkincstár február végi adataiból. Az egészségügyi intézményeknél február végére összesen 23 milliárd forintnyi tartozás halmozódott fel.

A januári 1 milliárd forintos tartozás után február végére 2,2 milliárd forintra nőtt a Honvédkórház adóssága – derült ki a Magyar Államkincstár adataiból, amelyeket a Világgazdaság szemlézett. A Honvédkórház így a második legnagyobb adóssággal rendelkező intézmény. A Péterfy Kórház 2,1 milliárd forinttal, a Békés Megyei Központi kórház 1,3 milliárddal, a Szent János kórház pedig 1 milliárd forinttal tartozik.

Az egészségügyi intézményeknél összesen több mint 23 milliárd forintos tartozás halmozódott fel, ennek legnagyobb része a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben áll fenn.

A kórházak adóssága annak ellenére ilyen magas, hogy a 2019-es évet elvileg konszolidált állapotban kezdték – ahogy az emberi erőforrások minisztere még tavaly novemberben ezt közölte. Kásler Miklós akkor azt mondta, hogy a kormány kiegyenlítette a kórházak 55 milliárd forintos felhalmozódott tartozását.

Pályázat több kórházigazgatói posztra

Sajtóinformációk szerint a kórházi tartozások kétharmadát 28 kórház hozza össze, Kásler Miklós miniszter pedig 10 intézmény vezetőjét lecserélné. A Népszava azt írja: a kórházigazgatók körében pánik tört ki, és a vezetők politikai befolyásukat próbálják latba vetni, hogy a helyükön maradhassanak.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) ezzel szemben azt közölte, hogy a tárcavezető arról beszélt: a kórházigazgatók nagyobbik része csupán megbízással vezeti intézményét, ezért a közeljövőben számos helyen pályázatot írnak ki a kórházigazgatói posztra, hogy a nyertesek már kinevezéssel, nyugodtan végezhessék munkájukat. A közleményben hangsúlyozzák: a kormány elkötelezett abban, hogy rövid időn belül megoldja a kórházfinanszírozás problémáit, amelyhez a finanszírozás teljes átalakítására van szükség.

Idén egyébként eddig egy igazgatócsere történt: a Szent János kórház élén Kázmér Tibor helyét Takács Péter vette át – ezt erősítette meg az egészségügyi államtitkár, Horváth Ildikó. Azt mondta, hogy a Szent János Kórház és a Kútvölgyi Klinikai Tömb egyesülése nagy munkával jár, közel 250 ezer ember ellátását kell közben zavartalanul megoldani, a kórházakat fejleszteni.

Javaslat a kórházak gazdálkodásának átalakítására

A kórházak adósságát rendszeresen rendezi a kormány, de a probléma állandó. 2018 végén 55 milliárd forintot, 2017-ben 56 milliárd forintot, 2016-ban 45 milliárdot és 2015-ben csaknem 60 milliárdot fizetett ki a kormányzat a kórház-konszolidációra.

Kásler Miklós még tavaly év végén az InfoRádiónak azt mondta: felülvizsgálnák a kórházak gazdálkodását, hogy csökkenjenek az adósságok. "Úgy gondolom, hogy a következő év legelején elkészül az EMMI és a Pénzügyminisztérium szakemberei által közösen készített módszertani javaslat. Mivel a deficitek mögötti okok nagyon differenciáltak, ezért az ajánlás is differenciált lesz".

Az InfoRádió érdeklődött az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, arról, hogy hogy áll a javaslat kidolgozása, ha kapunk választ, közöljük.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Ismét emelkedett a kórházak adósságállománya
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást