A szlovák kormányfő az ellene elkövetett merénylet után öt hónappal részt vesz az Európai Unió és a Perzsa-Öböl Menti Együttműködési Tanács találkozóján, valamint az Európai Tanács ülésén. Robert Fico a brüsszeli útja előtt a pozsonyi parlament európai ügyekért felelős bizottságának szerdai ülésén megismételte, hogy Szlovákia ellenzi Ukrajna meghívását a NATO-ba, mert ez a harmadik világháborút jelentené.
„Nagy a valószínűsége, hogy gyorsan befejeződik a háború” – jelentette ki Fico, aki úgy véli, hogy már csütörtökön elhangozhatnak valamiféle jelzések, mert ismét felbukkant Ukrajna meghívásának ügye a NATO-ba.
A szlovák kormányfő igazságos békét kíván Ukrajnának, de a kérdés szerinte az, hogy a jelenlegi helyzetben ez elérhető-e. Megismételte, hogy Szlovákia támogatja Ukrajna területi egységének sérthetetlenségét, és minden béketervet, amely elősegítheti a fegyveres konfliktus lezárását. Robert Fico leszögezte, hogy mindig kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekedett Oroszországgal is. Úgy fogalmazott, el kell felejteni azt a lehetőséget, hogy az oroszok kivonulnak a Krímről vagy Donyeck és Luhanszk térségéből.
Szerinte egyre több területet foglalnak el, és a konfliktusnak nincs katonai megoldása.
Robert Fico közölte, Szlovákia továbbra is humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának, leginkább elektromos áramra van szüksége az országnak. Ukrajnától a gáz- és kőolajszállítás biztosításában vár együttműködést. „Visszautasítom, hogy az Adrián keresztül érkezzen hozzánk a kőolaj, mert jóval drágább lenne. A mi kötelességünk, hogy biztosítsuk a szlovákiai és ukrajnai tranzitszállítást a kőolaj és a földgáz esetében is” – szögezte le.
Hozzáfűzte, továbbra is érvényes, hogy Szlovákia nem ajándékoz fegyvereket Ukrajnának, de a kereskedelem folytatódik.
Robert Fico a szerdai sajtótájékoztatóján megemlítette, hogy a hónap végén Pekingbe utazik. A kínai látogatása során arról fog beszélni, hogyan tudna Kína még jobban bekapcsolódni az ukrajnai konfliktus békefolyamataiba. Hangsúlyozta, hogy Szlovákia baráti országnak tartja Kínát. „Tartsuk tiszteletben azt a rendszert, amelyet Kína választott” – mondta Robert Fico, aki szerint Kína óriási hatással van a békére és az európai termelékenységre egyaránt.