Nyitókép: MTI/AP/Reuters pool/Carl Recine

Csütörtökön eldőlhet Rishi Sunak sorsa – saját párttársai puccsolnák meg a brit kormányfőt

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. május 2. 06:00
Újabb palotaforradalmat szerveznek a brit kormánypártban a miniszterelnök leváltására – ha a toryk súlyos vereséget szenvednek a heti önkormányzati választásokon. Rishi Sunaknak nagy pofon volt, hogy a hétvégén a rivális Munkáspárt soraiba ült át egyik képviselője.

Nagy-Britanniában a baloldali Munkáspárt nagy propagandagyőzelmének állítják be, hogy a kormányzó konzervatívok egyik képviselője a hétvégén átült a soraikba. Dan Poulter pszichiáter főorvos nem ideológiai megfontolással, hanem az egészségügy állapota miatti elégedetlenségével indokolta a lépést. Azt is elmondta, hogy nem indul a következő választásokon, amelyeket akár néhány hónapon belül kiírhatnak.

Ennek ellenére „átállása” Rishi Sunak kormányzásának látlelete – állítják azok a tory képviselők, akik már megint le akarják váltani miniszterelnöküket. Boris Johnson 2019-es győzelme után a konzervatívoknak masszív, 80 mandátumos többségük volt. Mostanra az előny a lemondások és időközi vereségek miatt 41-re apadt.

Tory képviselők egy kis csoportja így ismét azzal fenyegetőzik, hogy lépéseket tesz Sunak leváltására, ha a csütörtöki önkormányzati választásokon nagy vereséget szenvednek. Ezek a képviselők a két volt miniszterelnök, Boris Johnson és Liz Truss keményvonalas hívei. Név nélkül nyilatkozva azt mondták a Financial Timesnak:

kész a terv Sunak megingatására vagy kiszorítására, amint közzéteszik a helyhatósági választási eredményeket.

Sunak korábban öt ígéretet tett, hogy mit valósít meg; a „lázadók” vasárnap egy ötpontos alternatívát mutattak be. Eszerint új ajánlatokkal állítanák le a rezidensek sztrájkjait és még keményebben lépnek fel a migráció ellen. (Sunak politikáját, hogy Ruandába deportálják ügyük elbírálásáig az illegális migránsokat, puhának tartják.) Továbbá a GDP 3 százalékát költenék katonai kiadásokra – amikor a kormány épphogy megemelte az összeget 2-ről 2,5 százalékra –, keményebben sújtanák a visszaeső bűnözőket és megvágnák a jóléti kiadásokat.

Kommentátorok ezek után arról kezdtek spekulálni, hogy a veszély kivédésére Sunak a nyárra hozná előre az őszre belebegtetett parlamenti választásokat. A rebellisek közben – mint mindig – azon ügyködnek, hogy a párt 52 vezető képviselője kérjen levélben bizalmi szavazást a pártvezér-kormányfő ellen, amit a szabályok szerint így lehet kieszközölni.

„A felmérésekből és a fókuszcsoportos kutatásokból az derül ki, hogy semmi sem számít, amit Rishi csinál. Nem a politika számít, hanem a hírvivő.

Az emberek egyszerűen nem szeretik ezt a fickót”

– fogalmazott egyikük. Egy magát – állítása szerint – a szervezkedéstől távol tartó tory képviselő azt mondta, hogy a lázadók a további „vérveszteséget” akarják leállítani egy akcióképesebb alternatív vezetővel. „A húsvéti szünet idején sokan hosszabb időt töltöttek a választókerületükben, képet kapva arról, hogy mennyire rossz a helyzet” – tette hozzá a képviselő.

Sunak sorsára kihathat, hogy a toryk melyik nagyobb várost nyerik meg vagy veszítik el. A legtöbb konzervatív képviselő szerint azonban egyelőre nincs elég lázadó és nincs elég jó alternatív jelölt sem, akivel sikerülne felváltani Rishi Sunakot.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csütörtökön eldőlhet Rishi Sunak sorsa – saját párttársai puccsolnák meg a brit kormányfőt
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást