Nyitókép: MTI/AP/Alastair Grant

Már csak órák vannak hátra a Theresa May jövőjéről szóló szavazásig

Infostart / InfoRádió - Sárközi Mátyás (London)
2018. december 12. 16:16
Konzervatív párti képviselők egy csoportja bizalmatlansági szavazás útján próbálja leváltani kormányfői és pártvezéri tisztéről. Erről döntés szerda este 8-kor várható. May nem távozik önként, de felfüggesztette a brexit-tárgyalásokat, és kormányülést sem tart. Írország vezetőjével sem tárgyal.

Ahhoz, hogy bizalmatlansági szavazás esetén Theresa May ne kényszerüljön távozásra, arra lenne szüksége, hogy 158 plusz egy képviselő ne szavazzon ellene.

A konzervatívokat támogató Daily Mail napilap címoldalán fotó és nagybetűs hírfej áll: "Theresa May fölött dögkeselyűk keringenek." Nem arról van szó, hogy ádáz összeesküvés szőnek a miniszterelnök-asszony ellen; a konzervatív párti politikusok jelentős százaléka érzi úgy, hogy a vitatható tartalmú brüsszeli megállapodás elhamarkodott megszavaztatási tervével, majd a szavazás lemondásával, a kormányfő nagyon nagy hibát vétett, nagy tekintélyveszteséget okozott nemcsak önmagának, hanem a pártnak is, tehát új ember kell a helyére, aki tiszta lappal indul és segíti a párt győzelmét a következő választásokon.

Theresa May egyelőre szabódik és kijelentette:

"Ha leváltanak, késleltetik a Brexitet."

Ami azt illeti, minden tőle telhetőt megtett azért, hogy Nagy-Britannia békésen távozzék az unióból. Legutóbb sorozatban tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, Donald Tuskkal, Angela Merkel kancellárral és a holland kormányfővel is.

A kabinet tagjai úgy vélik azonban, hogy jóllehet, különös napokat él át a brit politika, azért Theresa May szertelen döntései - mint Laura Kuenssberg. a BBC politikjai főkommentátora is megállapította - teljesen romba döntötték a hitelét. Közben Brüsszel közölte, hogy a létrehozott brexitmegállapodáson immár semmit sem kíván változtatni.

A brexittámogatók egyik hangadójától, Sir Oliver Letwintől, kedden cikket közölt a londoni esti lap, az Evening Standard, amelyben azt írja, hoggy egy még kedvezőbbre hangolt norvég típusú megoldás létrehozása lenne kívánatos. Emlékezetes, hogy

a norvég kormány kétszer akarta volna beléptetni a skandináv országot az Európai Unióba, 1972-ben és 1994 őszén, de mindkét alkalommal elvetette a kormány tervét egy-egy népszavazás. Viszont Norvégia kölcsönös egyezményekkel gyümölcsöző kapcsolatot alakított ki az unióval,

majdhogynem kültagjának mondható. Ilyesmire lenne szükség Nagy-Britannia esetében is, miközben London nagy összegű hozzájárulások terhétől szabadulna meg, Brüsszel nem köthetne bele a brit bíróságok működésébe és nem kényszeríthetne Angliára migránsokat. Jogilag a hajdani közös piac idején fennált viszonyok térnének vissza.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Theresa Mayt párttársai akarják leváltani
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást