Nyitókép: MTI/AP/Jens Meyer

Egy év alatt tízezernél is több gyanús menedékkérő Németországban

Infostart / InfoRádió - Vincze András (München)
2018. szeptember 27. 18:57
A német menekültügyi hivatal több mint tízezer esetben figyelmeztette tavaly a Németország belső biztonságáért felelős Alkotmányvédelmi Hivatalt arra, hogy szélsőséges beállítottságú személyek nyújtottak be menedékkérelmet.

Az elmúlt év során a német menekültügyi hivatal több mint tízezer esetben figyelmeztette az ország belső biztonságáért felelős Alkotmányvédelmi Hivatalt szélsőséges beállítottságú, sőt mindenre elszánt személyek menedékkérelméről. Egy évvel korábban még alig 2400 ilyen bejelentés érkezett a hivatalhoz. Idén is tovább emelkedett a figyelmeztetések száma, és augusztus végéig megközelítette az ötezret, a mind gyakoribb figyelmeztetések hatása azonban ködbe vész - jelenti az InfoRádió tudósítója a Die Welt című napilap beszámolója alapján.

Az ellenzéki Szabaddemokrata Párt belpolitikai szakértője a nyugtalanító adatokkal kapcsolatban hangsúlyozta,

a hatóságoknak pontosan ki kell deríteniük, mennyire megalapozott a menekültügyi hivataltól származó figyelmeztetés,

és az ország biztonságára veszélyes menekültekkel szemben a törvény teljes szigorával kell fellépni. Stefan Tomé hozzátette azt is, hogy ha az Alkotmányvédelmi Hivatal nem vezet statisztikát arról, hogy melyik bejelentés váltott ki nyomozást és melyik nem, joggal merül fel a lakosságban az a gyanú, hogy a menekültügyi hivataltól származó fontos tájékoztatás pusztába kiáltott szó marad.

A figyelmeztetések számának megugrását a Die Welt kapcsolatba hozza azzal is, hogy emelték a menekültügyi hivatal alkalmazottainak létszámát, így több idő jut a menedékkérők alaposabb kikérdezésére, a német tartományok között jól működő adatbank rendszer pedig segíti az erőszakos szándékkal érkezők kiszűrését.

Az ilyen irányú feladat eredményesebb teljesítését szolgálja az is, hogy tavaly óta úgynevezett biztonsági szakértőket is alkalmaznak, akik megfelelő felkészültséggel rendelkeznek egy-egy gyanús személy szándékainak kifürkészéséhez. Azonban már

a gyanú is elegendő arra, hogy a menekültügyi hivatal megtagadja a tartózkodási engedélyt, ami azonban még távolról sem jelenti azt, hogy az érintett el is hagyja Németországot,

erre utal az is, hogy a halállal végződő chemnitzi összetűzés egyik gyanúsítottja is egy kitiloncolására váró afgán fiatalember, 2016 decemberében pedig a tunéziai Anisz Amri – a kiutasítási végzést semmibe véve, – Berlinben egy elrabolt teherautóval behajtott a karácsonyi vásárra és megölt 11 embert.