Egy 2018-as támogatási kérelemben olvasható az ötlet, melyet az Amerikai Védelmi Kutatási Projektek Ügynökségének (DARPA) nyújtottak be. A Daily Mail cikke szerint a pályázati anyagban egymáshoz hasonlító koronavírusok genetikai anyagának keverésével szándékoztak egy vadonatúj koronavírus-törzset létrehozni.
Ezzel a módszerrel olyan vírust lehet létrehozni, melynek nincsen egyértelmű őse: ehhez minimum 99,98 százalékos egyezés szükséges egy másik törzzsel. Az új koronavírus jelenleg ismert legközelebbi rokona,
a laoszi Banal-52 esetében 96,8 százalékos az egyezés.
A projekt nem kapott támogatást a DARPA-tól, a Vuhani Virológiai Intézet vírustörzs-adatbázisát pedig 18 hónappal később offline módba tették, így kívülről már senkinek nem lehet rálátása arra, min dolgoztak a laborban, amelynek munkatársai tagadják, hogy közük lenne az új koronavírus létrejöttéhez.
Oltás miatt kutattak volna
A dokumentumot, melynek létezéséről elsőként a Telegraph számolt be a Drastic, a pandémia kezdetét vizsgáló csoporttól kapott anyagok alapján,
Peter Daszak zoológus nyújtotta be,
aki később a WHO a koronavírus eredetét vizsgáló kutatócsoportjának tagjaként utazott Vuhanba. A pályázatban a Daszak vezette Daszak EcoHealth Alliance, a Vuhani Virológiai Intézet, az Észak-Karolinai Egyetem és a szingapúri Duke NUS kérte közösen a támogatást.
Szakértők szerint a törzs létrejötte egy olyan vakcina kutatását támogathatta volna, amely több koronavírustörzs ellen is képes lehetett volna védelmet nyújtani.
Támogattak hasonló kutatást
Mint arra a közelmúltban fény derült, hasonló kutatást támogatott az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete: 2014-ben ötéves ösztöndíjat ítélt meg a EcoHealth Alliance számára összesen 3,3 millió dollár értékben denevérekben előforduló koronavírusok kutatására.
A pályázatban szerepelt, hogy a kutatásnak egyértelmű rizikója van abban, hogy a rajta dolgozók a laborban ki lehetnek téve a SARS-nak vagy más koronavírusoknak.
A megítélt összeget a Vuhani Virológia Intézetnek juttatta el az EcoHealth Alliance. Azt ugyanakkor tagadja a Nemzeti Egészségügyi Intézet, hogy funkciónövelő kutatásokat végeztek volna ennek a programnak a keretében.
Funkciónövelésnek azt nevezik, amikor egy organizmust a kutatók szándékosan változtatnak meg annak érdekében, hogy új funkciókat nyerjen el, vagy hogy egy teóriát próbálhassanak ki rajta. Ez az emberi vírusokat könnyebb terjedéshez segítheti vagy halálosabbá teheti.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!