Az orvosok még csak most ismerkednek a koronavírus hosszú távú hatásaival, de felütötte fejét az úgynevezett "hosszú Covid" jelenség, amely megmaradó, bénító fáradtság formájában jelentkezik jellemzően. Erről David Strain, az exeteri egyetem kutató professzora beszélt a BBC-nek.
Tünet még a légszomj, a makacs köhögés, az ízületi fájdalom, a hallási és látási problémák, a fejfájás, valamint az íz- és szagérzékelés elvesztése is.
Ezt a kínzó lefolyást Róma legnagyobb kórházában és az Egyesült Királyságban is azonosították már, Írországban pedig sokan még a munkába sem tudtak visszatérni, pedig "papíron" rég meggyógyultak már.
A Leicesteri Egyetem professzora, Chris Brightling arra törekszik, hogy a betegeket - amelyikük persze beleegyezik - 25 évig követhessék, hogy mindent megtudjanak erről a koronavírusról.
A hosszú Coviddal kapcsolatban az Infostart kérdésére Müller Cecília országos tisztifőorvos is megosztotta gondolatait az operatív törzs szerdai tájékoztatóján.
"Nagyon sok közlemény jelenik meg a szakirodalomban, és videokonferenciákat is tartanak a kérdésben, próbálják felderíteni, hogy milyen szövődményekkel, hosszú távú hatásokkal kell számolniuk azoknak, akik súlyosabb formában esnek át a betegségen" - igazolta vissza a tünetegyüttest övező homályt az országos tisztifőorvos, de az már most nagyrészt leszűrhető, hogy azoknál fordulhatnak elő hosszabb távú hatások, akik nagyon súlyosan vészelték át a fertőzést.
Az adatok, eddigi információk azonban szerinte még megerősítésre várnak, folyamatosan bővülnek, hiszen "követéses vizsgálatokat végeznek, nálunk is, több intézményben".
A jelenlegi adatok Müller Cecília szerint arról számolnak be, hogy
a súlyos betegek 10 százalékánál fáradtság, gyengeségérzet és elnyúló gyógyulási szakasz tapasztalható,
de hangsúlyozza, hogy a jelenségről további ismeretek szerzése szükséges.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!