- A futballvilág különleges számai: Messi csodát tett, de Ronaldo még nála is népszerűbb
- Két focilegenda szerint szabálytalan gólt szerzett Szoboszlai Dominik
- Szoboszlai Dominik már "ezüstérmes" lett a Premier League-ben
- Szoboszlai Dominik tarol a közösségi médiában, de most a kispadra szorulhat
- Szoboszlai Dominiknak gyakorolnia kellett
Szoboszlai Dominik "jókor van jó helyen" – vélekedett az InfoRádióban Dénes Ferenc sportközgazdász, miután a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya sikeres bemutatkozáson van túl a Premier League sztrácsapatánál, a Liverpoolnál.
"Világmárka, nagyszerű csapatról van szó, és egy olyan szerepkörbe került, amelyben ő a legjobb. Erre volt a legnagyobb szüksége a Liverpollnak, hozza magát a srác" – foglalta össze Dénes Ferenc.
A nagyszerű lehetőség értékét közben "minden egyes mérkőzés emeli", hisz a játékos értékét nagyban növeli, hogy milyen bajnokságban, melyik csapatban játszik, "ugyanaz a teljesítmény más polcon van a Premier League-ben, a Bundesligában vagy a Serie A-ban" – vetette fel.
Liverpoolban Szoboszlai Dominik érkezésével a teljes középpálya megújult, a játékos útját egyengető Esterházy Mátyás korábban azt mondta, ez a csúcs, "itt kell megmutatnia" a labdarúgónak, mit tud. Ezzel kapcsolatban a sportközgazdász elmondta,
ennél feljebb tényleg "talán csak a Real Madrid" van,
de hogy mi lesz pár év múlva, az egy másik történet.
"Az biztos, ha Szoboszlai Dominik itt lehúz tíz évet, akkor valóságos legenda lesz, ez pedig a futballhírességek csarnokának legmagasabban lévő vitrine" – tette hozzá.
A hatás
Hogy a játékos sikere mennyire ösztönözheti a magyar gyerekeket, illetve mennyire mérföldkő a magyar játékosok európai fókuszba kerülése szempontjából, arról azt mondta, "rendkívül fontos, valóban határkő".
"A sportot szerető közvélemény, a szülők, a gyerekek valóban figyelnek rá. Azáltal, hogy eljutott egy játékos a Premier League-be, a világ egyik legnagyobb futballmárkájához, ez óriási hatással van. Valóban azt mutatja a szülők és a gyerekek számára, hogy van valós esély magyar embernek eljutni a csúcsok csúcsára. Ennek hatása felbecsülhetetlen."
Szerinte a magyar futball komoly hátránya, hogy a magyar futballista évtizedekig nem volt érték, de Szoboszlai és más játékosok átigazolásával ez a helyzet is változóban van.
Minek köszönhető?
Arra a kérdésre, hogy a magyar labdarúgás fel van-e készülve arra, hogy ilyen tehetségeket kitermeljen annak fényében, hogy az élvonalbeli kluboknál rengeteg légióst látni, azt mondta, "ez a srác mégiscsak Magyarországon született".
"Itt kezdte el a pályafutását, itt ismerkedett meg a futballal, az édesapja révén saját utánpótlás-nevelési iskolában, de azért egy fél évet eltöltött az MTK akadémiáján, mégis a legfontosabb időszakban Magyarországon futballozott. Utána – és ezt érdemes megjegyezni – nagyon tudatosan építették az ő karrierjét. Érdemes követni, hogy lépett egyre feljebb, egyre komolyabb csapatokhoz.
Nem az volt a cél, hogy egyből a Barcelonában futballozzon. Salzburg, Lipcse, Liverpool. Ez is egy nagy tanulság.
A másik, hogy a magyar akadémiai rendszer szervezettségét és infrastruktúráját tekintve az egyik legjobb Európában. Hogy ennek a szoftver része hogy néz ki, megítélni nem tudom, de azt igen, hogy ide is óriási erőforrások mennek, szakemberek járnak éjjel-nappal külföldre, próbálnak sok mindent elsajátítani. Minden adott ahhoz a magyar akadémiai rendszerben, hogy ha van egy tehetség, abból komoly játékos legyen. Két probléma viszont van:
- kevesen vagyunk, kevés a gyerek, korlátozott a tehetségek száma
- a gyerekeket körülvevő közeg a szülők részéről, a versenyrendszerben, a magyar közegben.
Ez a típusú versenyzői magatartás, hogy csak magadra számíthatsz, hogy ki kell magadnak brusztolnod, ami jár neked, ha ez a kultúra kialakul az akadémiákon, jóval nagyobb játékjogértékben tudunk értékesíteni a nemzetközi piacon" – mondta az InfoRádióban Dénes Ferenc sportközgazdász.