- Wladár Sándor: lehetetlen nyáron megtartani az Eb-t
- Furcsa fordulat állt be Kapás Boglárkánál
- Új „csapata” van Kőbánya olimpiai reménységének, Késely Ajnának
- Megjött a magyar úszólegenda koronavírusteszt-eredménye
- Feljelentették a karanténban ücsörgő Kozma Dominikot
- Sós Csaba: körülbelül 15 úszó és edző koronavírus-tesztje pozitív
Az elmúlt hat hétben a teljes vízi és szárazföldi felkészülést fel kellett függeszteni a magyar úszósportban, a szakmai munka azóta szünetel, azóta azt várják az edzők, versenyzők, hogy mikor kezdhetik el újra a munkát.
A sportolók, edzők koronavírusteszt-eredményei pozitív, negatív és kétes eredményeket is hoztak az elmúlt időszakban. Az első tesztelési fázis még hetekkel ezelőtt volt, a második a múlt hét kedden és pénteken, összességében közel 500 darab vizsgálat készült, az utolsó vizsgálatok szerint
mindenki negatív már,
így az edzés egészségügyi feltételei adottá váltak - árulta el az InfoRádiónak Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke.
"Készen állunk arra, hogy jövő hétfő-keddtől elkezdjük a válogatott részére az edzéseket" - jelentette ki a sportvezető.
A versenyzők állapotával kapcsolatban elmondta,
"az úszók vízérzékelése elment, tehát az nincs",
az otthoni, szárazföldi edzésekkel még szinten sem lehetett maradni, egy 40 százalékos intenzitásra szükség lett volna ahhoz, hogy egy-egy sportoló megtartsa legalább a korábbi erőnlétet.
De vajon hogy néz ki az újraindulás?
"Nem zárt, karantén-edzőtábor szerint indulna a felkészülés, ezt a legtöbb edző és versenyző sem vállalná. Azt gondolom erről, hogy ezek a versenyzők, edzők nagyon fegyelmezetten felelősen, percre pontosan élnek, éltek az elmúlt tíz évben, reggel 6-kor mentek az uszodába nap mint nap, hogy elvégezzék az edzéseket az eredményességért. Ha ebből indulok ki, és abból, hogy
nyilatkozatot írtak alá, hogy csak az uszoda és a lakhely között ingáznak,
saját autóval, akkor azt gondolom, ez így kevésbé aggályos, mint hogy egy hotelban ott van a konyhás néni, a takarító és a portás" - vázolta a helyzetet.
Ahogy a folyamatokat elnézi, azt gondolja, 2021 május előtt nem lehet Európa-bajnokságot rendezni - ez lenne Budapesten -, ezt követően jöhetne júliusban az olimpia.
Ebből kifolyólag 2021-ben - újra Japánban - szerinte nem lesz úszó-világbajnokság, ennek szponzorációs és egyéb okai vannak.
"A teljes rendszer fogaskereket fog ugrani, ami egy évet jelent, és 2023-ra állhat helyre a régi rend, az elmúlt 30 év rendje, hogy meghatározott időszakonként vannak kis és nagy versenyek" - vélelmezte.
A sportot szerinte most nagy sokkhatás érte, de tisztában van vele, hogy a világ számára most nem ez a legfontosabb.
"Ha a sportról beszélünk,
a következő másfél-két évben nem lesz olyan a sport, mint régen,
a sokkhatást túl kell élni, fel kell ébredni belőle. Évek kellenek ahhoz, hogy az úszósport visszatérjen a régi sikereihez, az ötezer igazolt sportolóról nem is beszélve, hogy őket személyesen hogy érinti ez az egész."
A teljes interjú csütörtök este fél 8 után hallható az InfoRádió Vegyesúszás című magazinműsorában.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!