- Az ukrán elnök megint harcias: az új orosz rakéta azt jelenti, Putyin nem akar békét
- Bendarzsevszkij Anton: Amerika meggyengült, és a felbátorodott Putyin ezt most kihasználhatja
- Kína üzent az ukrajnai háborús feleknek
- Rémisztő megállapítást tett az észak-koreai diktátor
- Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét
- „Súlyos légitámadástól” tartva zárva tart a kijevi amerikai nagykövetség
- Megszólalt a Fehér Ház tanácsadója az amerikai rakéták oroszországi felhasználásával kapcsolatban
- Szörnyű rakétacsapás érte Odesszát - videó
- NATO-főtitkár: elfogadhatatlan, hogy az oroszok ismét megsértették a szövetség légterét
- Moszkva ismét a háború kiterjesztésével fenyeget
- Új ukrajnai béketervvel készül Recep Tayyip Erdogan
Az orosz hadiipar jelentős bővítésbe kezdett, különös tekintettel a szilárd hajtóanyagú rakétahajtóművek gyártására.
Műholdfelvételek tanúsága szerint öt telephelyen folynak fejlesztések, ami az elmúlt három évtized legnagyobb ilyen jellegű beruházása. A bővítés célja feltehetően az Ukrajnában bevetett rakétaarzenál feltöltése és fejlesztése, valamint hosszabb távon a NATO-tagállamok elleni fenyegetés fokozása lehet - írja a Portfolio a titkos információra hivatkozó az International Institute for Strategic Studies (IISS) alapján.
Az amerikai tisztviselők által „a szovjet korszak óta a legambiciózusabb katonai gyártásbővítésnek” nevezett program keretében több helyszínen zajlanak építési munkálatok. Ezek magukban foglalják a szovjet időkből származó, használaton kívüli létesítmények felújítását és a teljesen új infrastruktúra kiépítését is.
A program súlyát kiemeli, hogy az elmúlt 30 évben alig volt nyoma hasonló bővítésnek vagy felújításnak az országban.
A szilárd hajtóanyagú rakétarendszerek kulcsszerepet játszanak Oroszország stratégiai arzenáljában és taktikai fegyvereiben egyaránt - írja a lap. Az Ukrajna elleni háborúban széles körben alkalmaztak rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat (SRBM) és többszörös rakétaindító rendszereket (MRL) ukrán katonai célpontok és kritikus infrastruktúra ellen. Az orosz légvédelem gerincét adó föld-levegő rakétarendszerek, mint az SZ-300P és az SZ-400, szintén szilárd hajtóanyagú motorokra épülnek. Ezeken felül az interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) és a tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakéták nagy része is ilyen hajtóműveket használ.
A szilárd hajtóanyagú kompozit hajtóművek gyártása összetett folyamat, amely speciális létesítményeket igényel.
Ez potenciális szűk keresztmetszetet jelent a gyártási kapacitásban. Míg Oroszország nyíltan beszél rakétatervező irodáiról és rendszer-integrátorairól, a motorgyártásban részt vevő vevő cégekről kevesebb információt oszt meg.
A bővítések pontos célja viszont nem ismert a jelentés szerint, ami megnehezíti, hogy egy adott bővítést konkrét rakétaprogramhoz lehessen kötni.
Oroszország Iránból és Észak-Koreából importált ballisztikus rakétái arra utalnak, hogy SRBM-gyártása nem elegendő az ukrajnai háborúban támasztott igényeinek kielégítésére - állapítják meg szakértők.
A szilárd hajtóanyag-gyártási képességek bővítése lehetővé tenné Oroszország számára, hogy feltöltse és fejlessze az Ukrajnában bevetett kulcsfontosságú rendszerek meglévő arzenálját.