- Forró Krisztián a Lukoil-ügy kapcsán: elővette a jogállamisági fegyvert az EB Szlovákia ellen
- Hortay Olivér: ellentmondások vannak a Lukoil-szállításokkal kapcsolatos információkban
- Szijjártó Péter Brüsszelt sejti a kijevi olajembargó mögött
- Szlovák gázszállító: az Ukrajnán át érkező gáz alternatívái fájó drágulással járna
- Ultimátumot kapott Magyarország és Szlovákia az EU-tól
- Ukrajna feltételhez köti az olajszállítási ügy rendezését
- Bekeményített Robert Fico a kőolajexport korlátozás miatt
- Olajtilalom: meg is lett a helye a Lukoil szállítmányainak
- Gulyás Gergely: üzemanyaghiány léphet fel, de pánikra nincs ok
- Elemző: jelenleg nincs veszélyben Magyarország olajellátása, de sok a nyitott kérdés
- Ukrán olajstop - Bulgária ajánlott segítséget Magyarországnak
Az uniós bizottság üzenetében azt írta: felvették a kapcsolatot az érintett hatóságokkal, várják a részletes válaszokat. Ezek az információk - mint kiemelték - szükségesek ahhoz, hogy megalapozott döntést tudjanak hozni.
"Figyelemmel követjük a helyzetet, kapcsolatban vagyunk a magyar és a szlovák hatóságokkal" - fogalmaztak. Az EU már korábban létrehozta a tagállamok számára azt a keretrendszert, amely lehetővé tette, hogy függetlenedjenek az orosz energiahordozóktól, és elkerülhetők legyenek a hasonló helyzetek - tették hozzá.
Korábban az Európai Bizottság illetékes szóvivője azt közölte: nem áll fent probléma sem Magyarország, sem Szlovákia esetében amiatt, hogy Ukrajna kőolajszállítási korlátozást vezetett be az orosz Lukoil cégre. Olof Gill közölte, a kőolajszállítás ukrán korlátozásáról szóló, a magyar és a szlovák kormány részéről küldött levelet Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős biztos hétfőn megkapta. Az abban foglaltakat az Európai Bizottság elemzi, további információt gyűjt, amikor minden tény és vonatkozó információ rendelkezésre áll, a testület "döntést fog hozni".
Megjegyezte: az uniós bizottság rendelkezésére álló információk szerint a szállítás korlátozásának nincs közvetlen hatása az EU olajellátására. "Nem áll fenn közvetlen probléma a két érintett ország esetében", mivel mindkét országnak 90 napos tartaléka van, az EU szabályozásoknak megfelelően - nyilatkozta a szóvivő.