- Itt a menekülőút a Wagner csoport számára
- Az orosz vezérkar egyik tábornoka tudhatott a készülő Wagner-lázadásról
- Aljakszandr Lukasenka: 'úgy fognak eltaposni Prigozsin, mint egy bogarat'
- Az orosz nemzeti gárda vezetője elárulta, miért engedték a Wagner gyors előrenyomulását
- Vlagyimir Putyin elismerte, az orosz állam teljeskörűen finanszírozta a Wagner csoportot
Az elsőként a Szabad Európa Rádió által felfedezett műholdas képekhez június 27-én jutott hozzá a BBC: sátrak vagy azokhoz hasonló struktúrájú tárgyak jelentek meg egy korábban elhagyatott tábor területén. Június 19-i műholdas képeken még üresnek tűnik ugyanez a terület.
Az elhagyatott táborban felfedezett mozgás azért tarthat számot érdeklődésre, mert feltételezések szerint a Wagner zsoldocsapatai Fehéroroszországba követhetik vezetőjüket, Jevgenyij Prigozsint.
A Prigozsint vezette sikertelen lázadás után a zsoldoscsoport harcosai lehetőséget kaptak a Kremltől, hogy Fehéroroszországba települjenek át.
«Мы ім прапанавалі закінутую частку». Што вядома пра магчымы лягер ПВК «Вагнэр» у Беларусі. Фота са спадарожнікаhttps://t.co/zcST2uVzio
— Радыё Свабода (@svaboda) June 28, 2023
A műholdképeken megfigyelhető tábor 21 kilométerre van Aszipovicsitől: ez a város volt az egyik olyan terület, amelyet mint a Wagner csoport katonáinak lehetséges új bázisaként neveztek meg.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök maga is felajánlotta, hogy befogadja a Wagner harcosait országában, ahová a csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin feltételezések szerint száműzetésbe vonult.
Lukasenka is egy elhagyott katonai bázist említett, de nem adott meg több részletet. Úgy fogalmazott: "van egy kerítés, minden rendelkezésre áll, állítsák fel a sátraikat".
Később spekulációk láttak napvilágot egy Aszipovicsi melletti helyszínnel kapcsolatosan, amely a fehérorosz 465. rakétadandárnak adott otthont, mielőtt 2018-ban kiürítették volna.
A június 27-én készült kép alacsony felbontású, így nehéz megmondani, hogy pontosan mit építettek ott, de június közepe óta egyértelműen történt fejlesztés.Többsornyi téglalap alakú építmény látható rajta, amelyek megegyezhetnek a régió más katonai bázisain látott sátrakkal. Az ugyanakkor nem ismert, ki állíttatta fel ezeket.
Oleg Zsdanov ukrán katonai szakértő a Szabad Európa Rádiónak elmondta, hogy "irreális", hogy a Wagner-csapatok elkezdték volna a tábor építését, mivel nagyon kevés idő telt el június 23., a lázadás óta. Marina Miron, a londoni King's College hadtudományi tanszékének orosz hadseregre szakosodott kutatója szerint azonban lehetséges.
"A Wagner nem olyan hadsereg, amelynél a dolgok lassan mennek.
Ha egy nap alatt sikerült Moszkva felé félútig eljutniuk, akkor az is elképzelhető, hogy már elkezdtek táborokat építeni Fehéroroszországban" – mondta.
(A nyitókép illusztráció.)