- Nemzetközi jogász: csak az elvi lehetőség van meg az orosz elnök letartóztatására
- Fontos lépés az ukrajnai háborús bűnök felderítésének ügyében
- Nem változott a helyzet Ukrajnában Hszi Csin-ping moszkvai látogatása óta
- 'Csak ne mutogassanak' - Kína üzent az Egyesült Államoknak
- Az orosz elnök elleni elfogató parancs akkor is érvényben marad, ha véget ér a háború
- Nem megy börtönbe az orosz katona, aki ukrán civilt ölt
Az ENSZ Alapokmányára, a Nürnbergi Bíróság alapító okiratára és ítéleteire, a népirtás megelőzéséről szóló, 1948. december 9-i egyezményre, illetve a háborús és emberiesség elleni bűntettek elévülhetetlenségére vonatkozó, 1968. november 26-án elfogadott egyezményre hivatkozó nyilatkozat a Szovjetunió népei ellen elkövetett népirtásnak minősíti a német megszállók és cinkosaik által a békés lakosság ellen elkövetett bűncselekményeket.
A dokumentumot a duma nemzetközi ügyekben illetékes bizottsága készítette elő. A nyilatkozat szerint az alsóház "elvi fontosságot tulajdonít" az 1941-1945-ös "Nagy Honvédő Háború idején a német hatóságok, a német fegyveres erők és cinkosaik, valamint a megszállt területek lakosainak soraiból kikerülő,
a hitleri rezsimnek hűséget esküvő árulók által elkövetetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények jogi-igazságszolgáltatási értékelésének".
A dokumentum szerzői szerint az orosz bíróságok által az elmúlt években elfogadott ítéletek egyértelműen a Szovjetunió népességét alkotó nemzetiségi és etnikai csoportok elleni népirtásként minősítik a hitleristák bűntetteit. "Jelenleg, amikor a második világháború okai és eredményei történelmi és emlékezeti kutatások tárgyából geopolitikai szembenállás eszközeivé válnak, különösen szükség van ilyen ítéletekre. Ezek egyértelmű figyelmeztetések a politikai revansisták számára, akiknek nem váltak hasznára a múlt tanulságai" - olvasható a határozatban.
A határozatot kommentálva Vjacseszlav Vologyin, a duma elnöke megjegyezte, hogy a Szovjetunió több mint tizenhárom millió állampolgára esett áldozatául a fasiszta német megszállásnak. Példaként említette a fehéroroszországi Hatiny falut, amelyet pontosan 80 éve, 1943. március 22-én pusztítottak el a német katonák.
(A nyitókép illusztráció.)