Nyitókép: pixabay.com

Rubelesítés - Egyre többet árulnak el a nagy orosz tervről

Infostart
2022. március 30. 18:21
A moszkvai tőzsde majd megmondja, mennyiért lehet rubelt kapni a piacon. Ha lehet. Vlagyimir Putyin két nyugati ország vezetőjét már tájékoztatta a gázszállításokkal kapcsolatban.

Egyre többet árul el Moszkva a termékeiért követelt rubelfizetés nagy tervéről. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő egy szerdai tájékoztatón azt mondta, gáz tekintetében nem lesz azonnali átállás. Erre reagálva a gázárak esésnek indultak a tőzsdéken a Portfolio.hu összeállítása szerint, a rubel viszont továbbra is szárnyal.

A kifizetés technikai menetéről az orosz RIA hírügynökségnek már kedd este beszélt Anatolij Akszakov, az orosz parlament alsóházának pénzügyi bizottsági elnöke, azt hangsúlyozta, a deviza átváltása piaci árfolyamon történik, amit a moszkvai tőzsdén határoznak meg.

A rubelt "bárhol" megvehetik a devizapiacon.

Hogy mennyire bárhol, arra az összeállítás külön kitér: nem beszélhetünk egyelőre konvertibilis fizetőeszközről a tőkekorlátozások miatt.

Közben nyilatkozott a volt orosz elnök Dmitrij Medvegyev is, aki szerint a nyugati szankciók bumerángszerűen visszaütnek a nyugati gazdaságokra is a megugró energiaárak miatt. Szerinte azzal, hogy az oroszok áttérnek a rubelalapú exportra (lásd cikkünk végén), csak ráerősítenek a dollár és egyéb nagy tartalékdevizák jelentőségének csökkenésére, és most

a regionális jelentőségű fizetőeszközök ideje jön el.

Az orosz külügy is megnyilvánult, cáfolva, hogy szerződésszegés lenne a rubelesítés, ahogyan azt nyugati országok és elemzők állítják.

A Portfolio is emlékeztet: a rubel napok óta jelentősen erősödik a főbb devizákkal szemben, több okból is:

  • a gázvásárlásoknál belengetett rubelalapú elszámolás rubelvételt generálhatott;
  • a keddi tárgyalások után pozitív reakciók hangzottak el;
  • az orosz szankciókra válaszul devizabeszolgáltatási kötelezettséget vezettek be Oroszországban;
  • a hónap végén adófizetési és egyéb tranzakciós okok miatt növekedni szokott a rubelkereslet a piacon.

Ugyanakkor a hírügynökségnek nyilatkozó egyik devizakereskedő szerint a rubelt most hajtó tényezők nagy része mesterséges, így inkább átmeneti rubelerősödésről lehet csak beszélni.