Az orosz nagykövetek moszkvai értekezletén mondott beszédében Putyin úgy értékelte első találkozóját Trumppal, hogy az "hasznos megállapodásokat eredményezett". "Meglátjuk persze, hogyan alakul a helyzet a továbbiakban, különös tekintettel arra - tette hozzá -, hogy bizonyos erők az Egyesült Államokban azon fáradoznak, hogy gyengítsék és helytelenítsék a helsinki találkozó eredményeit".
Az orosz államfő szerint az orosz-amerikai viszony rendezésének befolyásos ellenzői azon fáradoznak, hogy saját oroszellenes álláspontjukat úgymond "bevéssék" az amerikaiakba, s eközben saját belpolitikai érdekeik oltárán könnyelműen feláldozzák a két ország kapcsolatait.
Putyin szerint az eltérő nézőpontok ellenére az amerikai elnökkel egyetértett abban, hogy az orosz-amerikai kapcsolatok rendkívül rossz állapotban vannak, több tekintetben még annál is rosszabb helyzetben, mint a hidegháború alatt voltak.
"Természetesen naiv lenne feltételezni, hogy az évek óta felgyülemlett problémákat néhány óra alatt meg lehet oldani, de erre nem is számított senki, ugyanakkor
úgy vélem, elindultunk a pozitív változásokhoz vezető úton"
- fogalmazott az orosz elnök.
Putyin mindemellett hangsúlyozta: országa kész a kölcsönösen előnyös, egyenrangú alapon folytatott párbeszédre az Egyesült Államokkal. "A legnagyobb atomhatalmakként különös felelősséggel tartozunk a stratégiai stabilitás és biztonság szavatolásáért" - mutatott rá az orosz elnök.
A hadászati támadó fegyvereket korlátozó és csökkentő START III. egyezményről szólva Putyin elmondta: a meghosszabbítására vonatkozó munkálatokat már most meg kell kezdeni, különben meg fog szűnni a 2021-ben lejáró szerződés.
Az orosz-amerikai közeledés ellenzőinek ezzel kapcsolatban szemére vetette, hogy azok akár az Egyesült Államok biztonságának szavatolását is képesek feláldozni.
Putyin reményét fejezte ki, hogy sikerül előrelépést elérni az észak-koreai válság rendezésében, s ezzel összefüggésben nem utolsó sorban Trump erőfeszítéseit méltatta ismételten. Megelégedéssel fogadta, hogy Moszkvának és Pekingnek a helyzet fokozatos enyhítésére szolgáló javaslatait is hasznosították a tárgyaló felek.
Az orosz államfő szót ejtett az úgynevezett iráni atomalku megőrzésének szükségességéről is. "Vannak példák arra, amikor egy óra alatt semmissé válnak a közös erőfeszítésekkel elért megállapodások, gondolok most az Egyesült Államok kilépésre a Közös Átfogó Cselekvési Tervből" - mondta Putyin az Irán nukleáris programjáról 2015-ben kötött hathatalmi egyezményre utalva. Felhívta a figyelmet arra tényre, hogy ennek a megállapodásnak kiemelkedő szerepe van az atomfegyverek elterjedését akadályozó globális rendszerben.
"Jelenlegi feladatunk megőrizni ezt a kulcsfontosságú megállapodást, és elejét venni a Közel-Keleten elharapódzó feszültségeknek"
- jelentette ki Putyin.