Sokat romlott az üzleti hangulat a hazai kis- és középvállalkozások körében – derült ki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megbízásából az Egyensúly Intézet által készített negyedéves felmérésből, amely többek közt a kkv-k beruházásait és anyagi lehetőségeit vizsgálta. Perlusz László az InfoRádióban elmondta: a VOSZ Barométer Index mutatói két negyedévnyi emelkedés után újra csökkentek. Mindhárom alindex (az üzleti hangulatot, a pénzügyi helyzetet és a beruházási hajlandóságot mutató indikátor) esetében 2-3 százalékpontos visszaesés következett be az előző negyedévhez képest, a pénzügyi helyzet alindexértéke pedig 7 százalékponttal alacsonyabb értéket mutatott, mint egy évvel korábban.
A VOSZ főtitkára hozzátette: a visszaesés rányomta a bélyegét a vállalkozói hangulatra, ugyanis az érintettek különböző problémákkal szembesülnek a saját üzletmenetükkel kapcsolatban, illetve tartanak attól, hogy a vállalkozások nem tudják teljesíteni az üzleti terveiket. Számos kkv fél az árbevétel visszaesésétől is azt látva, hogy a lakossági fogyasztás és a megrendelések száma is csökken.
Perlusz László hozzátette: mindeközben a regisztrált vállalkozások száma is folyamatosan esik vissza.
2022 novembere és 2024 augusztusa között 21 ezer cég húzta le végleg a rolót, ami azt jelenti, hogy havonta átlagban csaknem ezer vállalkozás szüntette be a tevékenységét.
A VOSZ főtitkára arra is kitért, hogy a kockázatok között még mindig előkelő helyen szerepel az infláció említése, dacára annak, hogy már normalizálódott a pénzromlás üteme.
„Az inflációnak hosszú az árnyéka, vagyis tartósan megmarad a negatív hatása. Ugyan már nem növekednek olyan eszeveszett gyorsasággal a fogyasztói árak, mint tavaly, de ez nem jelenti azt, hogy visszatértek volna az árak a korábbi szintre, hanem megragadtak egy magas szinten, és most már lassabb a növekedés. Jelenleg körülbelül négy százalékkal emelkednek az árak” – magyarázta.
A vállalkozók az ország gazdasági helyzetét értékelve a legfőbb problémának a magas adóterheket nevezték meg, míg második helyen a kiszámíthatatlanságot, majd pedig a gazdaságpolitikát említették meg. Perlusz László megfogalmazása szerint a legtöbb vállalkozás „az irányvonalak határozottabb kijelölését hiányolja”. Hozzátette:
a biztos, kiszámítható gazdaságpolitika ugyan terheket ró a vállalkozásokra, de lehet velük kalkulálni, ha időben ismertté válnak.
Úgy véli, a mostani kiszámíthatatlanság nem csak a hazai gazdaságpolitikára jellemző, és nem is hiba, hanem egy adottság. Az egész világon nagy a volatilitás, de a főtitkár figyelmeztetett: ha a vállalkozások nem tudnak kalkulálni az adóterhekkel, beárazni sem tudják azokat a költségvetésükbe.
A cégek emellett az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák között említették az uniós támogatások elmaradását és a kkv-támogatások hiányát, ezt követte a rangsorban a korrupció, míg a háborús helyzet az utolsó helyen szerepelt a VOSZ Barométerében.