A mai naptól új időszámítás kezdődik az árképzésben – fogalmazott az InfoRádióban a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára, emlékeztetve: augusztus 1-jével megszűnt a tizennyolc hónapja fennálló hatósági árazás és ezzel minden élelmiszerüzletben többféle változás is életbe lépett. Az egyik az, hogy kilenc termékkörből hetet – a keddi naptól – kötelező a beszerzési áron értékesíteni. Tehát a kereskedő csak annyiért árulhatja, amennyiért ő is megvette, persze ehhez még hozzá kell adnia az áfát is.
Ugyanakkor ebből a kilenc termékfajtából ki kell választania kettőt, amiket még ennél is olcsóbban, a bruttó beszerzési árnál 15 százalékkal kevesebbért kell kínálnia. „Ez a rendszer előreláthatóan két hónapig marad érvényben, és reméljük, hogy ezután már az élelmiszerárak inflációja annyira mérséklődik, hogy nem lesz szükség az intézkedés fenntartására” – tette hozzá Neubauer Katalin.
Mint mondta, bízik abban, hogy az előrejelzések pontosak és két hónap elteltével vissza lehet majd térni a normális piacgazdasághoz, az árakat ismét a kereslet és a kínálat alakíthatja. Neubauer Katalin azt is elmondta, hogy az adataik alapján a vásárlók „nem éltek vissza” az ársapka kínálta lehetőséggel és a kivezetés előtt nem rohamozták meg a boltokat.
„Aki akart az már korábban felhalmozott magának annyi olcsó élelmiszert, amennyi erre a két hónapos átmenetre elegendő.
Utána pedig remélhetően stabilizálódnak az árak és nem kell újabb drágulásra számítani” – tette hozzá.
A főtitkár azt is közölte, hogy változnak a kötelező akciózás szabályai. Korábban a kormány azt rendelte el, hogy a kereskedők húsz kijelölt termékkörből minden héten válasszanak ki egyet-egyet, amit aztán 10 százalékos engedménnyel kellett árulniuk. „De kiderült – folytatta Neubauer Katalin – hogy ez a kedvezmény nem elég vonzó a vásárlóknak, ezért a kormány most 15 százalékra emelte a kötelező árcsökkentés mértékét.” Az akciózás új szabályai a mai naptól érvényesek, bár lehetnek olyan kereskedők, akiknél csak csütörtöktől, mert a korábbi rendelet is csütörtökön (június elsején) lépett életbe.
A szövetség főtitkára azonban fontosnak tartotta megemlíteni, hogy
a most felsorolt kötelezettségek csak azokra a kereskedőkre vonatkoznak, akiknek a 2021-es éves árbevétele meghaladta az egy milliárd forintot.
Ezek jellemzően a nagy élelmiszer áruházláncok és nem a kiskereskedők. Ugyanakkor Neubauer Katalin szerint további központi beavatkozásra már nem lesz szükség. Úgy gondolja, hogy az infláció visszaszorítására tett intézkedések, valamint az energia árak csökkenése, illetve a gabonapiaci túlkínálat hamarosan feleslegessé teszi a közvetlen hatósági beavatkozásokat és újra minden a piac, illetve a verseny jó értelemben vett szabályozásával fog működni.