Nyitókép: nzphotonz/Getty Images

"Magyarország nélkül nincs ukrán EU-csatlakozás" – a nap hírei

InfoRádió
2025. május 4. 21:44
Az orosz elnök továbbra is abban bízik, hogy nem lesz szükség nukleáris fegyverekre a háború befejezéséhez. Az amerikai elnök szerint eljöhet az az idő, amikor az Egyesült Államok felhagy a békeközvetítéssel

Az orosz elnök továbbra is abban bízik, hogy nem lesz szükség nukleáris fegyverekre a háború befejezéséhez. Vlagyimir Putyin az állami tévé újságíróival folytatott beszélgetésben úgy fogalmazott: Oroszországnak minden szükséges ereje megvan ahhoz, hogy sikeresen befejezze az ukrajnai konfliktust, nukleáris fegyverek bevetése nélkül, bárhogyan is provokálják erre. Kérdésre válaszolva Vlagyimir Putyin arról is beszélt, hogy a megbékélés elkerülhetetlen az ukrajnai néppel, ez csak idő kérdése.

Az orosz külügyminiszter szerint Moszkva készen áll a megállapodásra a háború lezárásáról, de bizonyos elemek finomhangolásra szorulnak. Szergej Lavrov a CBS News amerikai televíziónak adott interjúban egyetértett Donald Trump amerikai elnökkel abban, hogy a békefolyamat a jó irányba halad.

Az amerikai elnök szerint eljöhet az az idő, amikor az Egyesült Államok felhagy a békeközvetítéssel az ukrajnai háború megállítása érdekében. Donald Trump azt egyelőre nem árulta el, hogy ez mikor történhet meg. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy, ha kudarcba fullad a békeközvetítés, folytatja-e a fegyverszállításokat Ukrajnának.

Cinizmusként értékeli az orosz államfő háromnapos tűzszüneti javaslatát az ukrán elnök, mert Moszkva továbbra is naponta indít támadásokat Ukrajna ellen. Korábban Vlagyimir Putyin a második világháborús győzelmi ünnepség időszakára, május 8-tól, május 10-ig hirdetett fegyvernyugvást. Az ukrán elnök továbbra is csak olyan tűzszünetet támogat, amely legalább 30 napra szól.

Csehország továbbra is támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz és hosszabb távon a NATO-hoz – erősítette meg Petr Pavel államfő. A cseh elnök Prágában tárgyalásokat folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, aki feleségével együtt kétnapos látogatásra érkezett Prágába. Volodimir Zelenszkij hétfőn Petr Fiala kormányfővel is tárgyal.

Magyarország nélkül nincs ukrán EU-csatlakozás, és erről minden magyar ember el fogja mondani a véleményét - írta angol nyelvű bejegyzésében Orbán Viktor miniszterelnök az X közösségi felületen. A kormányfő az ukrán miniszterelnök kijelentésére reagált. Előzőleg Volodimir Zelenszkij az Interfax tudósítása szerint úgy fogalmazott: az Európai Unióra nézve is veszélyt jelent, hogy Orbán Viktor a magyar belpolitikai közbeszéd részévé tette Ukrajna EU-csatlakozásának ügyét.

A következő pápának és az egyháznak az emberiség történetének drámai korszakában kell küldetését teljesítenie - mondta homíliájában Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. Erdő Péter a május 7-én kezdődő pápaválasztáson részt vevő bíboros római címtemplomában, a római Santa Francesca Romana bazilikában mutatott be misét.

Németországban a határellenőrzés azonnali szigorítását tervezi a leendő belügyminiszter. Alexander Dobrindt, a CSU politikusa a Bild című lapban megjelent interjúban ugyanakkor kiemelte, hogy nem készül a határok lezárására. A német rendőrségi szakszervezet szkeptikusan reagált a bejelentésre.

Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül a jövő héten a Hamász terrorszervezet ellen, tartalékosok tömeges mozgósításával. Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy ehhez több tízezer azonnali behívót küldött ki a tartalékosoknak. Jelenleg Izrael 3 hadosztálya tartózkodik az övezetben a hadsereg közlése szerint azzal a céllal, hogy túszegyezményre kényszerítsék a Hamászt.

Számos légitársaság hosszabb-rövidebb időre lemondta izraeli járatait, miután egy jemeni rakéta csapódott be a Ben Gurion repülőtér közelében. A fegyvert a húszi lázadók indították. A támadásban ketten megsérültek. Vasárnap nem repült Izraelbe a többi között az osztrák és a francia légitársaság, valamint az ír Ryanair járata sem. Két napos szünetet rendelt el az Iberia Airlines, három naposat az Air India, a Wizz Air, a Lufthansa, a Swiss, és szerdáig kimaradnak a British Airways járatai.

Magas vérnyomás miatt szállították szombaton egy belgrádi katonai kórházba a szerb elnököt, miután rosszulléte miatt lerövidítette amerikai útját, és hazatért. A Tanjug szerb hírügynökség szerint Aleksandar Vučić hirtelen lett rosszul, orvosi segítséget kért, és a vizsgálat után úgy döntött, hogy hazatér.

Pokolgépes merényletet hiúsított meg a brazil rendőrség Lady Gaga Rio de Janeiró-i koncertje ellen. Az eseményen több mint kétmillió néző vett részt a copacabana-i strandon. Rio de Janeiro állam rendőrsége szerint a merénylet hátterében egy gyűlöletbeszédet terjesztő és a fiatalok radikalizációját támogató csoport áll.

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Napinfó - 2025. május 4.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást